2016 - Tomáš Mareček

Mareček Přírodní pletiva, pletení z proutí a pedigu

Vztah k řemeslné práci a výtvarný cit získával Tomáš Mareček v rodinném prostředí od dětství. V podniku Zadrev v Morkovicích se pod vedením mistra Miroslava Vylíčila v letech 1984–1986 při Střední odborné škole potravinářské v Kroměříži vyučil v oboru zpracovatel pletiv se zaměřením na nábytek. Poté nastoupil do podniku Zadrev, ve kterém pracoval až do roku 1990. Zde zhotovoval nábytek z vrbových holí a proutí a seznámil se se zpracováním a výrobou předmětů z nepřírodních materiálů, především z plastů. Další cenné zkušenosti získal mezi spolupracovníky v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti-Jarošově, kde se věnoval vyplétanému nábytku. Po zrušení ÚLUVu začal pracovat jako živnostník. Vznikem Chráněné dílny při oblastní Charitě v Uherském Hradišti v roce 1995 získal nového zaměstnavatele, který mu umožnil další profesní růst, neboť zde zhotovoval široký sortiment košíkářských výrobků a mohl se zúčastňovat tvořivých rukodělných a předváděcích kurzů. Tím získal další poznatky a rozhled ve svém oboru. Od roku 2011 opět působí jako živnostník ve Vážanech.

Materiál pro výrobu, vrbové proutí a pedig, získává především v Morkovicích. Vařené proutí je potřeba nejprve oloupat, poté usušit na slunci, bílé proutí se mízuje v lázni s vodou, poté se loupe a bělí na slunci. Zelené proutí získává na jaře pro výrobu pomlázek a košů, může se také sušit, avšak před samotným zpracováním je nutné ho ponechat týden ve vodě, aby získalo pružnost a ohebnost. Sortiment jeho výrobků představují koše kulatého či oválného tvaru na ovoce, brambory, seno, hranaté koše rozmanitého objemu na prádlo, nůše na dřevo, oplétané demižony, dekorační předměty z pedigu (dózy různých velikostí, košíčky, misky, ošatky, klece) nebo hračkářské výrobky. V poslední době také začíná tvořit předměty ze slámy (např. ošatky na chléb).

Práci Tomáše Marečka můžeme vidět na jarmarcích v Uherském Hradišti a jeho okolí, je častým hostem velikonočních rukodělných programů Slováckého muzea, v letech 2005–2006 byl lektorem kurzu pletení z proutí a pedigu určeného široké veřejnosti. V době svého působení v chráněné dílně se zúčastnil mezinárodní abilympiády (soutěž pro osoby se zdravotním postižením) v košíkářství (Praha 2000, Nové Díllí 2003). Volný čas vyplňuje hlavní koníček – malování obrazů (především s abstraktními náměty), o čemž svědčí již několik výstav v okolí jeho bydliště. Sortiment Tomáše Marečka je možné objednat nebo zakoupit přímo u výrobce. Je držitelem známky Tradiční výrobek Slovácka.

Kontakty na odpovědnou osobu

Odbor kultury, školství a sportu
Oddělení kultury a cestovního ruchu
Protzkarova 33