16.03.2017
Opravy kašny na Masarykově náměstí číst více
ČSÚ - šetření v domácnostech číst více
14.03.2017
Radnice rozdělí další dotace číst více

Řidiči, pozor na platnost řidičského průkazu

Tento dokument je zařazen v kategorii: DopravaMěsto
Řidiči si nehlídají platnost svých řidičských průkazů. Za případné řízení bez platného dokladu se přitom vystavují riziku nemalé pokuty. Řidičské průkazy mají pouze omezenou platnost a motoristé by si sami měli včas zajistit jejich výměnu. Platnost těchto dokladů je uvedena v položce 4a a 4b.

V současné době jsou platné pouze řidičské průkazy typu kreditní karty (vydávané od roku 2004), které platí po dobu 10 let ode dne vydání. V případě, že doklad osvědčuje i řidičské oprávnění udělené pro skupiny C1,C1+E,C,C+E,D1,D1+E, D nebo D+E, je jeho platnost 5 let.

Prostá výměna řidičských průkazů vydaných po 1. 5. 2004, tedy průkazů typu kreditní karty, nepodléhá správnímu poplatku. Pokud současně s výměnou dokladu probíhá i změna osobních údajů (změna příjmení, bydliště apod.), činí správní poplatek 50 Kč. Zákonná lhůta pro výrobu řidičského průkazu je 20 dnů ode dne podání žádosti. V případě výměny řidičského průkazu je možné požádat i o zrychlené vyřízení. Správní poplatek pak činí 500 Kč a doklad je vyroben do 5 pracovních dnů. K žádosti o výměnu je třeba předložit platný doklad totožnosti a jednu fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm.

Podle dosavadních zkušeností si motoristé platnost svých řidičských průkazů nehlídají. Zákonné výměny, které doprovázela mediální kampaň, již skončily. Nyní si motoristé termíny výměny musejí hlídat sami, protože doklad se po uplynutí doby platnosti stává neplatným. Za případné řízení motorového vozidla bez platného dokladu lze uložit pokutu, v blokovém řízení do 2000 Kč, ve správním řízení 1500 - 2500 Kč + případně 1000 Kč náklady řízení.

Zveřejněno dne: 12.05.2016   Datum poslední aktualizace: 12.05.2016
Zodpovědná osoba: Pášma Jan