26.05.2017
1. června bude Masarykovo náměstí patřit dětem číst více
25.05.2017
Česko-německé kulturní dny 2017 číst více
17.05.2017
TOP týden v Uherském Hradišti a okolí číst více
Město podporuje

Dny evropského dědictví

 

Mapy.cz v mobilu

 

Volná parkovací místa

Kvalita ovzduší ve městě

   

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Tento dokument je zařazen v kategorii: KulturaCestovní ruchMěsto
Město Uherské Hradiště, nabídne v sobotu 10. a v neděli 11. září Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, a to již počtrnácté v řadě. Při jedinečných oslavách tradiční lidové kultury Slovácka se opět představí tisíce krojovaných účastníků z takřka stovky měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. Město očekává značný zájem ze strany vinařů, hudebních a tanečních těles, řemeslníků, ale hlavně návštěvníků, kteří na festival přijíždějí v řádu desítek tisíc.

1. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2016

 

Nosná struktura programové linie se nemění. Hlavním diváckým tahákem je slavnostní průvod – letos s názvem "Poďme všici do Hradišťa".
Velmi oblíbené jsou národopisně laděné pořady, letos to budou například "Takoví jsme byli, jsme a budem“ (autor Romana Habartová, Areál u Slov. búdy, sobota 16-18h.) ve kterém se soubory, skupiny a muziky představí výběrem ze své tvorby v jevištním zpracování lidového umění, či každoročně mimořádně oblíbený program o krojích a zvycích (autorky Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová, Kolejní nádvoří. Neděle 13:30), letos zaměřený na obuv, "Moje botečky cupy, dupy".

 

Upozorňujeme, že bude rozšířená doba otevření bývalé věznice oproti předchozím letům – sobota 13.00 až 17.00, neděle 9.00 až 17.00. Justiční palác bude z důvodu rekonstrukce střechy pro pořady uzavřen. Nově zapojeným objektem bude uherskohradišťské vlakové nádraží, kde v neděli proběhnou dvě komentované prohlídky o historii budovy a napojení města na železniční síť.

Mikroregion Východní Slovácko se přesouvá na Mariánské náměstí, Uherský Brod se letos nezúčastní.

Hlavní páteční program – slavnostní zahájení - bude potřetí v řadě na Masarykově náměstí volně přístupný veřejnosti. Program: Po oficiální části, zahájení, čeká návštěvníky krátké představení mikroregionu Buchlov v programu s názvem V buchlovských horách, tráva zelená.

 

Po dobu slavnostní bude na celém Masarykově náměstí zdarma k dispozici síť Wi-Fi

Celý program zde:
http://www.slavnostivinauh.cz/program

 

 

2. Omezení provozu na komunikacích v souvislosti s konáním Slováckých slavností vína a otevřených památek:

 

10. 9. 2016 od 9:00 – do 12:00 hod krátkodobé omezení provozu na ul. Sokolovské, Všehrdově a Palackého nám. po dobu průchodu průvodu

Od 9. 9. 2016 (od 18:00 hod) do 11. 9. 2016 (do 20:00 hod) úplná uzavírka ul. Svatováclavská (od ul. Kollárova), Komenského náměstí, ul. Hradební (od ul. Havlíčkova směrem ke Klubu kultury), ul. Poštovní, Masarykova náměstí, ul. Nádražní a Mariánského náměstí (od ul. Vodní)

OD 10. 9. 2016 (od 6:00 hod) do 11. 9. 2015 (do 07:00 hod) úplná uzavírka ul. Vinohradská

Pozn. Objízdné trasy nejsou stanoveny, provoz bude usměrňován prostřednictvím PČR a městské policie.

 

Dopravní policisté budou zajišťovat plynulost dopravního omezení, které si vyžádá průvod krojovaných z Vinohradské ulice do centra. Celý úsek bude po dobu průvodu uzavřen. Průvod protne silnici I/55 na křižovatce ulic Sokolovská, Všehrdova, Maršála Malinovského a Velehradská třída. Policisté budou na této křižovatce střídavě umožňovat krojovaným projít a střídavě pouštět projíždějící auta ve směrech Kunovice - Staré Město a naopak.

 

Parkování:

Slavnosti vína jsou spojeny s pohostinností Slovácka, ke které patří nejen kulinářské speciality, ale také ochutnávka vína, „burčáku“ nebo domácí pálenky. Aby si návštěvníci slavností mohli plnohodnotně vychutnat atmosféru slováckých tradic, doporučujeme tentokrát ponechat vozidla doma a k dopravě na slavnosti v Uherském Hradišti využít dle možností pěší dopravu a prostředky hromadné dopravy (autobus, vlak). Vhodným dopravním prostředkem do centra města je v době konání slavností také jízdní kolo, které umožní vyhnout se dopravním zácpám v důsledku nezbytných omezení a eliminuje problémy s hledáním volného parkovacího místa. Také v tomto případě by se ale cyklisté měli vyhnout konzumaci alkoholických nápojů. Pro návštěvníky, kteří nebudou mít jinou možnost dopravy na Slavnosti vína a zvolí osobní automobil, doporučujeme k odstavení vozidla za 20,- Kč/den (zpoplatněny pouze pracovní dny a sobotní dopoledne) velkokapacitní parkoviště u vlakového nádraží ČD Jih a ČD Sever. Dále je možné využít parkoviště na Velehradské třídě (naproti autobusového nádraží) a na náměstí Míru (u kina Hvězda). V krátké dochůzné vzdálenosti od centra města i ul. Vinohradské je možné bezplatně parkovat na Studentském náměstí nebo na parkovišti u Zimního stadionu. U parkovišť přímo v centru města je třeba počítat s tím, že některá budou nepřístupná s ohledem na uzavírky komunikací a také s tím, že I. a II. parkovací zóna není určena pro dlouhodobé parkování a parkovné za sobotní dopoledne tak může přesáhnout i 100 Kč.

 

 

 

3. Policie ČR a Městská policie Uherské Hradiště:

"Jako při předchozích ročnících navyšujeme po dobu slavností počty policistů v ulicích města. Ti dohlížejí zejména na dodržování bezpečnosti a veřejného pořádku a na dodržování pravidel silničního provozu, to vše v součinnosti s Městskou policií Uherské Hradiště. Dopravní policisté budou regulovat dopravu při sobotním průvodu, následně budou dohlížet na bezpečnost na silnicích. Policisté z uherskohradišťského obvodního oddělení budou ve zvýšeném počtu hlídkovat v ulicích města, a případně zasahovat při narušení veřejného pořádku nebo ohrožení. Za dobu konání slavnostní jsme ale naštěstí ještě žádné větší problémy nezaznamenali a věříme, že ani letošní ročník nebude výjimkou." Por. Bc. Milena Šabatová, tisková mluvčí PČR Uherské Hradiště

 

"Kdokoliv se na nás může po celou dobu slavností obrátit o radu nebo pomoc, od toho jsme zde. Poučeni zkušenostmi z minulých ročníků slavností naše hlavní doporučení neměníme – naopak, ještě více varujeme před riziky drobné kriminality, například krádeží, újmy na majetku či přestupků proti veřejnému pořádku. Dá se očekávat, že se jako obvykle při podobných událostech, zvýší počet problémových osob ve městě, které mají snahu se snáze dostat zejména k alkoholu. Jedná se sice o dny, kdy platí výjimka z vyhlášky o pití alkoholu na veřejnosti, ale to neznamená, že pomíjí platnost veřejných vyhlášek, týkajících se pořádku. Návštěvníky města zároveň žádáme, aby parkovali výhradně na vymezených místech, respektovali dopravní značení, které se v určitých lokalitách zásadně mění (zákaz vjezdu a zákaz zastavení)".  
Bc. Vlastimil Pauřík, velitel Městské policie Uherské Hradiště

 

Technické a ostatní údaje:

Počet prodejních a prezentačních stánků: cca 300, rozmístění zhruba stejné jako v předchozích letech
Veřejné toalety: Dostatečné množství toalet po celém městě vč. přístaviště, průběžná údržba je zajištěna, umístění mobilních toalet: na Komenského náměstí za Redutou.
Předpokládaný počet návštěvníků: cca 60.000 a více (za oba dny)
Předpokládaný počet krojovaných účastníků: cca 5 tisíc
Zúčastněné obce: asi 90 měst a obcí
Zúčastněné mikroregiony: Buchlov, Staroměstsko, Za Moravú, Dolní Poolšaví, Východní Slovácko, Ostrožsko, Bílé Karpaty, město Uherské Hradiště
Financování: Město Uherské Hradiště – 1 milion korun, Nadace Synot - 1 milion korun, Vinařský fond – 500 tis. korun, Zlínský kraj 300 tis. korun (financováno přes město Uh. Hradiště)

 

 

 

 


Citace / vyjádření:

 

"Máme to štěstí, že Slovácko je nejenom bohaté na řadu lidových zvyků a tradic, událostí, na doklady lidové architektury, ovocnářské tradice, vinařství, ale že se k těmto atributům hrdě hlásí a dokáže je také náležitě „prodat“. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v sobě nesou odkaz pradávných zvyků našich předků spojených s koncem sklizně a vinobraním. Už dávno překročily hranice regionu a dokonce i hranice České republiky, nicméně stále se daří uchovat akci její jedinečný, nekomerční charakter, kouzlo a neopakovatelnou atmosféru. Pro město Uherské Hradiště to je čest, že může hostit událost tohoto rozsahu. Věřím, že pro všechny účastníky i návštěvníky Slováckých slavnosti vína a otevřených památek opět připravíme neopakovatelné zážitky. Je těžké doporučit nebo vypíchnout jednu věc, slavnosti jsou unikátní mj. svou neobyčejně rozvětvenou strukturou zasahující celé město. Jsou zajímavé prakticky ze všech stran a z každého úhlu pohledu.
Přivítat tolik lidí a zajistit jim plný servis a všechno co potřebují, to pro město není lehké. Ale už to umíme, víme jak na to. Všem, kdo se na slavnostech podílejí, bych chtěl moc poděkovat a mé díky patří také těm, kdo zpřístupňují historické památky, důležitou součást celého víkendu."
Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště

 

"Slavnosti vždy byly a jsou oslavou slováckého folkloru, tradic a řemesel, především však oslavou obyčejného člověčenství – v tento okamžik lidé vejdou do historického Hradiště, odpojí se od běžných starostí a v okamžiku se uvolní a spontánně radují. Naše město bude i letos, při 14. ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek, pro návštěvníky města slavnostně nachystáno a každému se od srdce a bez výhrad otevře. Ne nadarmo je symbol srdce i v logu našeho města. Jedním z vrcholů sobotního programu je průvod městem, letos s motivem „Poďme všici do Hradišťa...“. V něm se jako každoročně předvedou mikroregiony a jejich obce a v městských památkách představí svůj program. Slavnosti lidem opět nabídnou pestrou programovou náplň – například: tradiční jarmark, muzikantské lodě na Moravě, exhibice jednotlivých mikroregionů po celém městě, řadu koncertů, vystoupení dechových hudeb či přehlídky souborů, cimbálových muzik a pěveckých sborů. To vše v krásných kulisách historických památek královského města Uherské Hradiště.“
Antonín Mach, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště

 

"Slavnosti vína jsou mou srdeční záležitostí. A nejen to, vždyť folklor a lidové tradice jsou bez nadsázky našim bohatstvím, které je třeba chránit a předávat našim dětem a vnoučatům tak, aby se také jejich děti jednou mohly naučit zazpívat lidovou písničku nebo zatančit lidový tanec. Tuto oblast si musíme chránit. Proto také každoročně podporujeme nejen akci samotnou, ale také jednotlivé spolky, soubory, chasy, folklorní sdružení a v neposlední řadě cimbálové muziky celého Zlínského kraje, a to formou speciálního grantu. Plně si totiž uvědomuji, že sehnat finanční prostředky v této oblasti je opravdu složité. Velmi si vážím především těch, kteří se věnují folklorní výchově dětí. A jsem potěšen, že právě ve Zlínském kraji jsou těchto nadšenců desítky. Proto jsem také inicioval projekt tzv. Folklorní akademie. Letošní slavnosti pro mou rodinu navíc budou svým způsobem premiérou – vůbec poprvé se jich totiž v kroji zúčastní nejen mé malé dcerky, ale také dvouletý Ivošek,"
 

Ivo Valenta, Senátor Senátu Parlamentu České Republiky a zakladatel Nadace SYNOT
 

Zveřejněno dne: 26.08.2016   Datum poslední aktualizace: 26.08.2016
Zodpovědná osoba: Pášma Jan