25.05.2017
Česko-německé kulturní dny 2017 číst více
TOP týden v Uherském Hradišti a okolí číst více
Hřbitov v Sadech čekají opravy číst více

Dohoda o rozsahu "Muzea totality" schválena

Tento dokument je zařazen v kategorii: Město
Zastupitelstvo města Uherské Hradiště schválilo dne 10. dubna 2017 uzavření dohody o rozsahu prostor pro potřeby vybudování tzv. muzea totality v bývalé věznici mezi městem Uherské Hradiště, Ministerstvem kultury ČR, Zlínským krajem a Okresním soudem Uherské Hradiště.

DVĚ STÁLÉ EXPOZICE

V objektu bývalé věznice v Uherském Hradišti budou instalovány dvě stálé expozice. Muzeum totalitních režimů, jehož přípravu a realizaci má na starosti Moravské zemské muzeum Brno a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, a expozice s pracovním názvem Železná opona, kterou realizuje Slovácké muzeum. Na této koncepci již nyní pracuje tým obou muzejních institucí sestavený z renomovaných odborníků.

V dohodě o rozsahu prostor expozicí se vyčleňují prostory napříč třemi podlažími – v té části komplexu, kde je kaple, samotky a přilehlé chodby s místnostmi. Celkově se předběžně počítá s rozsahem kolem 2000 m2 pro potřeby muzea.

Zatím byla uskutečněna změna příslušnosti hospodařit s věznicí z Okresního soudu v Uherském Hradišti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podpis výše zmiňované dohody je dalším krokem. Následně zabezpečí ÚZSVM studii s vyčíslením nákladů na vybudování tzv. muzea totality a dále na optimalizaci rozmístění státních institucí v Uherském Hradišti včetně vyčíslení jejich budoucích provozních nákladů i vyjádření ekonomické výhodnosti.

MENŠÍ EXPOZICE BUDE ZATÍM V REDUTĚ

V menší formě bude expozice Věznice Uherské Hradiště od 27. dubna umístěna ve výstavních prostorech podkroví Reduty.

Obsahově je výstava zaměřena především na historii objektu věznice a připomínku zločinů nacistické a komunistické zvůle páchaných na vězních. Součástí výstavy jsou záběry z věznice, která v tuto chvíli není pro veřejnost zpřístupněna. Návštěvník se tak může pomyslně projít nejen věznicí a po vězeňském dvoře, ale díky záběrům z dronu si vytvoří konkrétní představu o rozsahu celého vězeňského objektu. Videozáběry budou doplněny o audionahrávky – rozhovory s bývalými politickými vězni.

"Expozici jsme zatím umístili do prostor, které jsou v majetku města Uherské Hradiště, abychom umožnili veřejnosti informovat se o výše zmíněných tématech do doby, než bude za podobným účelem zřízena stálá expozice přímo v objektu bývalé věznice," řekl starosta města Stanislav Blaha

Zveřejněno dne: 11.04.2017   Datum poslední aktualizace: 11.04.2017
Zodpovědná osoba: Pášma Jan