25.05.2017
Česko-německé kulturní dny 2017 číst více
TOP týden v Uherském Hradišti a okolí číst více
Hřbitov v Sadech čekají opravy číst více

Kostel sv. F. Xaverského se dočká nové fasády

Tento dokument je zařazen v kategorii: Město
Jedna z nejznámějších památek v Uherském Hradišti, dominanta centrálního Masarykova náměstí, Kostel sv. Františka Xaverského, se po letech dočká obnovy svého vzhledu. Je to nutné, oprýskané, nevzhledné fasády celého průčelí kostela si povšimne každý, kdo se na památku podívá. Obnovy fasády kostela si vyžádá náklady přes 6,6 milionu korun, město přispěje takřka třemi miliony.

Přes to, že památka je majetkem církve, na obnově pláště budovy se bude významně podílet i radnice.

"Kostel sv. Františka Xaverského je jednou z nejcennějších architektonických, historických a uměleckých památek města, a proto jeho nedobrý vnější stav vnímáme velmi citlivě," nechal se slyšet starosta města Stanislav Blaha.

Obnova vnějšího vzhledu kostela sv. Františka Xaverského probíhá postupně od roku 2012, kdy byly restaurovány dvě z pěti soch na fasádě, další přišly na řadu v roce 2015. V loňském roce byla sochařská výzdoba fasády dokončena restaurováním sousoší sv. Františka Xaverského situovaného v nejvyšší pozici. Kromě toho došlo také na restaurování trojice vstupních dveří a kamenných vstupních portálů. Doposud město přesměrovalo do obnovy fasády z dotace Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón získané z Ministerstva kultury ČR více než dva miliony korun. Obnoveny budou mimo jiné štukové prvky, repasována okna, restaurován ciferník věžních hodin. Starosta deklaruje, že zájem města na obnově památky je značný. "Nemůžeme to brát tak, že kostel není naším majetkem a proto od něj dáme ruce pryč. Naopak, je to dominantní, historicky velmi cenná památka a my musíme udělat vše, abychom na ni mohli být pyšní," podtrhl.

Zastupitelstvo města schválilo na obnovu kostela poskytnutí celé částky státní dotace z Programu regenerace městských památkových zón - 1,81 milionu a další 1 milion korun z rozpočtu města. Pravidla pro poskytování státní dotace zavazují město v k povinnému 10% podílu na celkovém rozpočtu, v tomto případě jde o příspěvek 15 %.

-JP-

Zveřejněno dne: 18.04.2017   Datum poslední aktualizace: 18.04.2017