26.05.2017
25.05.2017
Česko-německé kulturní dny 2017 číst více
TOP týden v Uherském Hradišti a okolí číst více

Kašna ve Smetanových sadech s novým osvětlením

Tento dokument je zařazen v kategorii: Město
Město zrekonstruovalo kašnu v největším uherskohradišťském parku.

Časté poškozování původního osvětlení kašny ve Smetanových sadech vedlo město k radikálnímu řešení. Původní halogenová svítidla byla uchycena v horní části vnitřní vany kašny. Takto uchycená svítidla byla přístupná vandalům, libujícím si v neustálém trhání a poškozování těchto svítidel. Město muselo věc i několikrát měsíčně řešit opravami, které prodražovaly běžnou údržbu této zajímavé okrasy Smetanových sadů. Proto jsme umístili svítidla na dno vany, tak abychom případným vandalům zabránili v jejich poškozování. Zároveň pak došlo k nasměrování svítidel na středovou dominantu kašny, kterou je plastika připomínající stvol květiny. Do kašny jsme použili čtyři podvodní LED nerezová svítidla s výkonem 18W, která jsou uchycena na nerezových držácích. Musely být upraveny i kabelové rozvody a nainstalován nový spínaný zdroj do rozvaděče. Celková cena rekonstrukce osvětlení se vyšplhala na 50 tisíc korun. Nabízí se otázka, kolik peněz by město ušetřilo na potřebné věci, kdyby nebylo nutné neustále opravovat následky vandalství?!

foto: Město Uherské Hradiště

Kašna zdobící zákoutí před Slováckým muzeem má zajímavou historii. Po dostavění bočního křídla muzea (proběhlo v letech 1940–1942 podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse) zde bylo umístěno dětské pískoviště a po jeho obvodu lavičky. V 50. letech byla na jeho místě vybudována kašna, jejíž tělo tvořily dvě stupňovité nádrže na vodu a v jejich středu byl umístěn pískovcový lotosový květ. I když neznáme přesné datum vzniku kašny, dobové prameny o něm mlčí, lze usuzovat, že byla postavena v souvislosti s přípravou oslav 700. výročí první písemné zmínky o Uh. Hradišti, které proběhly v roce 1957. V horkých dnech kašnu využívaly děti z okolních domů jako koupaliště. Od poloviny 70. let vodu v kašně nahradila hlína a květinová výsadba, lotosový květ byl vandaly zničen. Ke své původní funkci se kašna vrátila až v polovině prvního desetiletí 21. století. V roce 2005 byly obě vodní nádrže rekonstruovány a o rok později byla uprostřed umístěna plastika vytvořená akademickým sochařem Jiřím Habartou. Tvoří ji štíhlý sloup se třemi tvarovanými a pod různými úhly padajícími listy, po kterých stéká voda. Svým vzhledem připomíná nejen stvol květiny, ale také třeba dívku s rozevlátou sukní (informace poskytla PhDr. Blanka Rašticová, Slovácké muzeum).

Zveřejněno dne: 09.05.2017   Datum poslední aktualizace: 09.05.2017
Zodpovědná osoba: Pášma Jan