2009 - Igor Chrástek

Igor Chrástek Práce s hlínou – keramika, zakuřovaná hrnčina

Igor Chrástek, (*2.9.1969, Uherské Hradiště), Zlechov.

Obec Tupesy patřila ještě na přelomu 19. a 20. století k významným hrnčířským střediskům. Především kvalitní hrnčířská hlína přivedla k práci zdejší významné rody, kteří založili známé hrnčířské dílny. K nim bezpochyby řadíme rod Vlčků, kteří se věnovali výrobě černé hrnčiny. Z nich v paměti zdejších lidí přežívají Jan Vlček /1872-1952/ a jeho pokračovateli byly synové Jaroslav /1902-1976/, Oldřich /1920-1998/ a Vladimír /1922/. Ten se ke své původní profesi vrátil až po revoluci, v roce 1991. Vlčkova původní dílna byla zastaralá, zbudoval zde novou dílnu, sušárnu a pec. K hrnčířství přivedl svého vnuka Igora a předal právě jemu, jako poslednímu z rodu Vlčků, znalosti a dovednosti v oblasti výroby černé zakuřované a užitkové glazované keramiky.

Igor Chrástek se seznamoval s hrnčířským řemeslem od dětství. Učitelem mu byl dědeček Vladimír Vlček a mistr Jaroslav Petráš, u kterého se ve Skanzenu v Tupesích vyučil. Při jejich práci jako vnímavý a talentovaný učeň získával cenné rady, návyky a dovednosti, potřebné pro provozování oboru hrnčířství. Zájmu o profesi propadl natolik, že se rozhodl v letech 1994-96 zvýšit si kvalifikaci dálkovým studiem na Odborné škole uměleckých řemesel v Praze, v oboru umělecký keramik. Do roku 1996 byl zaměstnán jako kruhař ve Skanzenu v Tupesích, od této doby je ve svobodném povolání a svou živnost provozuje podomácky, na čp. 572. Patří k nejtalentovanějším kruhařům v regionu. Věnuje se především točení pro keramiky nejen na Uherskohradišťsku, kterým polotovary dodává na objednávku. Hlavním odběratelem je Lidová Tvorba v Tupesích, jejímž majitelem je keramik Libor Tichý ze Zlína. Jeho sortiment tvoří užitková a dekorativní keramika všeho druhu – květináče, dózy, misky, talíře, rozmanité hrnečky a podšálky, soupravy, dekorativní mísy apod.

Igor Chrástek je jedním zmála keramiků v našem regionu, kdo zná důvěrně technologické postupy výroby tradiční černé či zakuřované keramiky, ovládá rovněž jejich zdobení plastickými dekory, nalepováním vzorů, tlačením prsty i hlazení pomocí křemínku. Jeho situace mu však doposud nedovolovala investovat do výstavby nové pece a věnovat se výrobě černé hrnčiny soustavně. V současné době má připraveno natočené zboží, vycházející z původního tvarosloví – tradiční látky, hrnce, sléváky, nádoby, kubaňky, ale i další nádoby, v nichž uplatňuje vlastní výtvarné vlohy a osobní invenci a na jaře letošního roku hodlá postavit novou pec k výpalu černé hrnčiny, kterou by rád obohatil současný trh a uspokojil poptávky odběratelů a veřejnosti.

Igor Chrástek patří k mladší generaci hrnčířů, v jeho případě - s načerpanými dovednostmi a schopnostmi vynikajících předchůdců - významných představitelů hrnčířského oboru v našem regionu - Vladimíra Vlčka a Jaroslava Petráše, jež byl mimo jiné učitelem významných keramiků, z nichž někteří již získali ocenění Nositelé tradice (Antonín Moštěk, Hana Ryšavá, Zuzana Hartlová a další). Igor Chrástek je jejich poučeným a talentovaným následovníkem.

PhDr. Romana Habartová, etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti

pdf.png2009 Igor Chrástek, soubor typu pdf, (206,04 kB)