2014 - Zdeňka Rajsiglová

Zdeňka Rajsiglová Drobné zvykoslovné předměty / Výroba slámových kraslic

Zdeňku Rajsiglovou (nar. 8.5.1948 ve Stříbrnicích) přivedly k výrobě kraslic zdobených slámou v roce 1970 rodinné důvody, které ji přiměly hledat práci na doma, aby mohla pečovat o postiženou dceru. Na popud svého strýce, Josefa Hejdy ze Starého Města, který pracoval pro ÚLUV jako výrobce dřevěných hraček, kontaktovala pracoviště ÚLUV, kde jí nabídli výrobu slámových kraslic.

Zdobení kraslic se začala učit u starších manželů z Uherského Hradiště, kteří postupovali původním velmi pracným postupem, vyžadujícím barvení skořápek černou tuší, řezání slámy žiletkou a přípravu vlastního podomácky vařeného lepidla. Výrobě pro ÚLUV se Zdeňka Rajsiglová věnovala asi rok. Tehdy ještě bydlela s rodinou ve Stříbrnicích. Později se přestěhovali do Uherského Hradiště do Staré Tenice, kde bydleli 25 let. Zdeňka Rajsiglová pracovala na částečný úvazek v nemocnici jako pomocnice na operačním sále a na výrobu kraslic jí nezbýval čas. Do rodiny přibyly ještě další dvě děti. Manžel však odjel služebně do Moskvy, Zdeňka Rajsiglová zůstala s dětmi sama a nemohla již chodit do zaměstnání. Obrátila se opět na ÚLUV s žádostí o možnost podomácké práce. Byl jí nabídnut kurz zaměřený na výrobu zašovského háčkování, kde patřila mezi 60 účastnicemi kurzu k nejlepším. Z nich zdárně kurz absolvovalo včetně Zdeňky Rajsiglové pouze pět účastnic.
V ÚLUV však znovu vzrostla poptávka po slámových kraslicích, proto se Zdeňka Rajsiglová vrátila po dvaceti letech k jejich výrobě a zůstala u této činnosti doposud. Pro ÚLUV pracovala do jeho rozpadu a od té doby je samostatně výdělečně činná jako živnostník.

V roce 2000 vyhrála Zdeňka Rajsiglová ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti soutěž „O kraslici na přelomu tisíciletí“ a v muzeu se podílela i na lektorské práci rukodělného kurzu, zaměřeného na kraslice zdobené slámou. Vyučila v kurzu 22 frekventantek, z nichž pět pokračuje v této činnosti, kterou všechny vnímají jako zálibu.

Zdeňka Rajsiglová předvádí zdobení kraslic slámou ve školách všech stupňů, v muzeích i na jarmarcích. Mnoho nabídek, především do zahraničí nebo na delší dobu však musí z rodinných důvodů odmítat. Její kraslice se však dostávají do všech koutů České republiky i do zahraničí. Darem je získal také skotský princ, dostaly se také na Litvu, do Německa či USA. V roce 2005 a 2006 se účastnila velikonoční výstavy kraslic v Ostrožské Nové Vsi.

Výroba jednoho vajíčka jí trvá průměrně jednu hodinu, ale to pouze samotné olepování slámou. Časově nejnáročnější je příprava materiálu, zajištění žitné slámy, kterou ručně sklízí, odstraňuje hrubou z ní nepotřebnou část, suší a speciálně ukládá. Před použitím musí odstraňovat vnitřní vrstvu stébla, až zůstane jemná tenká svrchní část, která lépe přilne ke skořápce a dodává dekoru kraslice jemnost a při schopnostech krasličářky také preciznost zpracování.

Zdeňka Rajsiglová používá pro nátěr vajíček chemické nitrobarvy, do kterých přidává matovací prostředky, nitroředidlo. Na lepení používá nitrolepidlo. Zájem o její precizně a dokonale zvládnuté kraslice je značný. Zdobení kraslic se věnuje celoročně, vyzdobí kolem 500 kraslic. Její výrobky získaly značku Tradiční výrobek Slovácka.

Zpracovaly: Mgr. Gabriela Směřičková a PhDr. Romana Habartová

pdf.png2014 Zdeňka Rajsiglová, soubor typu pdf, (711,32 kB)