Kašna ve Smetanových sadech s novým osvětlením

IMG_4043.JPG Osvětlení kašny za Slováckým muzeem ve Smetanových sadech již zasloužilo obnovu, také díky častému vandalství. Vodní prvek je zase jako nový a opět zkrášluje prostředí největšího uherskohradišťského parku.

Časté poškozování původního osvětlení kašny ve Smetanových sadech vedlo město k radikálnímu řešení. Původní halogenová svítidla byla uchycena v horní části vnitřní vany kašny. Takto uchycená svítidla byla přístupná vandalům, libujícím si v neustálém trhání a poškozování těchto svítidel. Město muselo věc i několikrát měsíčně řešit opravami, které prodražovaly běžnou údržbu této zajímavé okrasy Smetanových sadů. Proto jsme umístili svítidla na dno vany, tak abychom případným vandalům zabránili v jejich poškozování.  Zároveň pak došlo k nasměrování svítidel na středovou dominantu kašny, kterou je plastika připomínající stvol květiny. Do kašny jsme použili čtyři podvodní LED nerezová svítidla s výkonem 18W, která jsou uchycena na nerezových držácích. Musely být upraveny i kabelové rozvody a nainstalován nový spínaný zdroj do rozvaděče. Celková cena rekonstrukce osvětlení se vyšplhala na 50 tisíc korun. Nabízí se otázka, kolik peněz by město ušetřilo na potřebné věci, kdyby nebylo nutné neustále opravovat následky vandalství?!

Kašna zdobící zákoutí před Slováckým muzeem má zajímavou historii. Po dostavění bočního křídla muzea (proběhlo v letech 1940–1942 podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse) zde bylo umístěno dětské pískoviště a po jeho obvodu lavičky. V 50. letech byla na jeho místě vybudována kašna, jejíž tělo tvořily dvě stupňovité nádrže na vodu a v jejich středu byl umístěn pískovcový lotosový květ. I když neznáme přesné datum vzniku kašny, dobové prameny o něm mlčí, lze usuzovat, že byla postavena v souvislosti s přípravou oslav 700. výročí první písemné zmínky o Uh. Hradišti, které proběhly v roce 1957. V horkých dnech kašnu využívaly děti z okolních domů jako koupaliště. Od poloviny 70. let vodu v kašně nahradila hlína a květinová výsadba, lotosový květ byl vandaly zničen. Ke své původní funkci se kašna vrátila až v polovině prvního desetiletí 21. století. V roce 2005 byly obě vodní nádrže rekonstruovány a o rok později byla uprostřed umístěna plastika vytvořená akademickým sochařem Jiřím Habartou.  Tvoří ji štíhlý sloup se třemi tvarovanými a pod různými úhly padajícími listy, po kterých stéká voda. Svým vzhledem připomíná nejen stvol květiny, ale také třeba dívku s rozevlátou sukní (informace poskytla PhDr. Blanka Rašticová, Slovácké muzeum).

-JP-

Kontakty na odpovědnou osobu