Obnovená boží muka

Město Uherské Hradiště nechalo obnovit další drobnou sakrální památku – boží muka ve Vinohradské ulici.

Zásadní obnova tohoto historického prvku sice proběhla před osmi lety, ale na stavu památky se již negativně podepsaly především povětrnostní vlivy. Postupně došlo k zavlhčení omítky i olupování fasádního nátěru.

Proto nyní odborníci částečně odstranili omítku i fasádní nátěr a povrch očistili od řas. Ve finále byla natažena nová omítka, vytmeleny defekty a obnovena fasáda.

Práce na obnově božích muk město stály 128 tisíc korun, z čehož 80 tisíci korunami dotovalo obnovu Ministerstvo kultury ČR z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností.

Hranolová boží muka nechal v roce 1721 postavit uherskohradišťský měšťan italského původu Kašpar Poglies k uctění obětí morové epidemie.

Obnovená boží muka

Zveřejněno dne: 26. září 2023. Aktualizováno: 9. leden 2024