Most přes řeku Moravu se bude jmenovat po J.A. Baťovi

Obecně zaužívaný název mostu přes řeku Moravu – Moravní most se změní.  Novým názvem mostu bude Most J. A. Bati. Rozhodli o tom zastupitelé města na svém zasedání dne 22. dubna. Nová pojmenování zároveň dostane také několik dalších lokalit ve městě, kde již probíhá, nebo se připravuje výstavba.

Potřeba nových pojmenování veřejných prostranství vzešla zejména z důvodu plánované či probíhající výstavby v těchto lokalitách:

Nad Žlebem - lokalita pod ulicí Nad Žlebem zasahující do katastrů Mařatice a Sadů. Aktuálně zde běží příprava pro výstavbu nových rodinných domů. Investoři si začali používat pracovní název „Nad Studánkou“, nicméně názvoslovná komise se jednohlasně shodla pojmenovat lokalitu „Nad Žlebem“ podle jedné z ulic, která do lokality zasahuje.

Nad Žlebem

Višňová - vznikající ulice navazující na ulici Sadová opět na hranici katastrů Mařatic a Sadů. S ohledem na výstavbu nových domů a přidělení adres bude nutné upravit tvar ulice Hruškové, tj. udělat ji „křížem“. Tři domy mají vstup z ulice Sadová, další nové ale budou mít název ulice Višňová. Na pokračování v názvech podle jednotlivých druhů ovocných stromů panovala v názvoslovné komisi jednoznačná shoda.

Višňová

U Řeky - probíhající výstavba vedle ulice U Řeky v katastru Jarošova. V Jarošově dochází k výstavbě nové lokality. V návaznosti na současný název ulice vyplynulo jako vhodné pojmenovat „U Řeky“ celou lokalitu, a stejně tak přejmenovat autobusové zastávky u této lokality, které dnes nesou název „U Bagru“ (ulice U Bagru se nachází až dále směrem k centru Jarošova).

U Řeky

U Konírny - vznikající spojnice mezi ulicemi na Hřebínku a Konečná v katastru Mařatic. Další výstavba se plánuje v katastru Mařatic jakožto „spojka“ ulic Na Hřebínku a Konečná. Návrh názvu „U Konírny“ vyplynul z historických důvodů.

U Konírny

Most J. A. Bati – obecně zaužívaný název mostu přes řeku Moravu – Moravní most se změní na Most J. A. Bati. Název bude reflektovat dosud nedostatečný odkaz města k baťovské éře, především k rodáku Janu Antonínovi Baťovi. Jan Antonín Baťa byl rodák z bezprostřední lokality mostu, z Rybáren.

Stavba železobetonového silničního mostu přes řeku Moravu do Starého Města, při níž bylo také vydlážděno nábřeží a opatřeno po obou stranách železným zábradlím, byla zahájena v létě roku 1952. Odevzdán do provozu byl most začátkem roku 1954. Předchozí most z roku 1905 zničilo v posledních dnech 2. světové války německé vojsko.

"Téma pojmenování mostu visí ve vzduchu už řadu let. Most se nachází v poměrně těsné blízkosti rodného domu Jana Antonína Bati, významného rodáka, za druhé na břehu řeky Moravy blízko tohoto mostu se nachází také socha J. A. Bati a za třetí využíváme příležitosti, kdy most má projít  kompletní rekonstrukcí , takže bude mít nový kabát a to je přece významná chvíle pro to, aby byl nově pojmenován," řekl starosta města Stanislav Blaha. "Název Most Jana Antonína Bati zcela jistě tomu mostu bude slušet a město si tímto krokem připomene svého významného rodáka," doplnil.

audio pro média:

Zveřejněno dne: 22. duben 2024. Aktualizováno: 23. duben 2024