Nový zimní stadion v Uherském Hradišti

Nový zimní stadion v Uherském Hradišti - vizualizace

V Uherském Hradišti vyroste nový zimní stadion. Bude vybudován na místě, kde nyní stojí stadion starý.  V jaké fázi se celý záměr nachází, uvádíme formou otázek a odpovědí.

Co se bude dít?

Stávající hokejová hala půjde k zemi. Přední, komerční budova zůstane zachována a záměrem je osamostatnit ji jak technologicky, tak provozně. Na místě starého zimního stadionu vyroste nový stadion.

Proč se bude stavět nový stadion a neopraví se ten starý?

Střecha starého stadionu a její nosná konstrukce je na samé hranici životnosti, přičemž konstrukce příhradových nosníků a styčníků neumožnuje provedení rekonstrukčních opatření tak, aby bylo možno její životnost prodloužit. Kdyby se střecha pouze rekonstruovala, celá rekonstrukce by spočívala v jejím odstranění a realizaci střechy nové, včetně kompletní nosné konstrukce. Dále je na hranici životnosti také celková technologie chlazení ledové plochy, kdy rozvody chladiva jsou ještě původní. Celková rekonstrukce a modernizace stávajícího zimního stadionu by pak byla neúměrně nákladná a výsledek by byl nepřiměřený vynaloženým nákladům. Proto město vyhodnotilo jako nejvhodnější variantu výstavbu nového stadionu.

V jaké fázi jsou přípravy na výstavbu nového zimního stadionu?

Záměr výstavby nového zimního stadionu v Uherském Hradišti se posouvá vpřed. Aktuálně je v běhu proces výběru dodavatele služeb a stavebních prací pro novostavbu zimního stadionu zadávaného metodou Design & Build. Jedná se o veřejnou zakázku zadanou podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Metoda Design & Build značí, že vybraný dodavatel nejdříve stadion navrhne a pak na základě tohoto svého návrhu postaví nový stadion. Výhodou této metody je, že již do návrhu může dodavatel promítnout své zkušenosti s daným technickým řešením.

Termín předložení nabídek je stanoven na začátek měsíce května. Předložené nabídky bude posuzovat komise jmenovaná zadavatelem, tj. městem Uherské Hradiště. Výsledek veřejné zakázky bude následně projednávat rada města.

„Všechno spěje k tomu, že v horizontu několika týdnů vybereme dodavatele. Ten metodou Design & Build nejprve nový stadion navrhne a poté vyprojektuje. Potom odstraní starou halu a postaví novou. Každopádně se budeme snažit, aby provizorium provozu bylo co možná nejkratší, a také, aby bylo dobře nastavené. Pokud vše půjde dobře, tak by zimní stadion byl mimo provoz necelý rok,“ uvedl starosta města Stanislav Blaha.

Kdy se bude bourat starý stadion?

Časový harmonogram stavebních prací je stanoven v zadávací dokumentaci pro výběr dodavatele. Je zadán formou postupných závazných milníků od zahájení plnění. To znamená, že termín demolice stadionu bude znám až po ukončení celého zadávacího řízení. Po podpisu smlouvy nejprve proběhne vypracování dokumentace a vyřízení povolení k odstranění stávajícího zimního stadionu, a až poté dojde k samotné demolici.

Jak bude nový stadion vypadat?

Plánovány jsou dvě ledové plochy – jedna hlavní, o rozměru 26x60 metrů (splňující požadavky IIHF) a doplňková, tréninková o rozměru 26x14 metrů. Zázemí bude zahrnovat 16 šaten, místa pro rozhodčí, příruční sklady, masérnu či místnost pro ovládání techniky. Dále pro potřeby klubu nebo kempů bude v patře zázemí – klubový salonek/místnost pro občerstvení, dále víceúčelová společenská místnost, rozcvičovna a  místnost pro vedení stadionu. Plánována je ubytovna s celkovou kapacitou asi 80 lůžek pro mládež a jejich doprovod včetně potřeného zázemí. Zimní stadion bude navržen na celoroční provoz.

„Přibližné vizualizace nového zimního stadionu, které máme nyní k dispozici, slouží jako podklad pro výběr dodavatele služeb a prací. Nejedná se tedy o finální vzhled. Ten bude známý až po vypracování projektové dokumentace, která bude dodána zhotovitelem.  Budoucí vzhled stadionu, jak jej vidíte na současných vizualizacích, tedy nelze brát jako dogma, ale jako výchozí bod pro další projektování, při kterém může dojít k dílčím změnám,“ přiblížil starosta Blaha.

Nový zimní stadion v Uherském Hradišti - vizualizace

Kolik bude zimní stadion stát a kdo to zaplatí?

Pro roky 2024 až 2026 byla zastupitelstvem města schválena víceletá investice, která počítá s výdaji 364 milionů korun (vč. DPH).

„Celková předpokládaná cena nového stadionu v navrhované variantě včetně projektových prací a interiéru je asi 342 milionů. Co se týká financování, naprosto zásadní by měla být dotace, kterou bychom chtěli získat od Národní sportovní agentury. Cílit budeme na nejbližší výzvu,“ uzavřel Stanislav Blaha.

Nový zimní stadion v Uherském Hradišti - vizualizace

Obrazová dokumentace ve formátu PDF:

půdorys 1. NPPDF | 322,36 KB
půdorys 2. NPPDF | 307,17 KB