Uherské Hradiště přivezlo ocenění z vyhlašování Historického města roku 2023

pamětní list.jpg

Město Uherské Hradiště si 18. dubna přivezlo ocenění z udílení Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2023, které se konalo v kostele svaté Anny v Praze.

Uherské Hradiště si za vítězství v krajském kole soutěže odneslo odměnu 100 tisíc korun. Cenu přebírala místostarostka města Pavlína Jagošová.

Uherské Hradiště je v oblasti ochrany kulturního dědictví a obnovy historických památek dlouhodobě vysoce aktivní, o svou památkovou zónu pečuje dlouhodobě; město každoročně obnovuje minimálně jednu nemovitou kulturní památku, současně připravuje projekty a záměry na akce v dalších letech. K procesu regenerace městské památkové zóny se město přihlásilo svým programem už v roce 1992.

„Hlavní loňskou akcí regenerace v Uherském Hradišti byla obnova hradební zdi s Matyášovou bránou. Bratřím františkánům jsme vyřídili dotaci z rezervy Programu regenerace a přispěli povinným podílem na sanaci vlhkosti soklu kostela Zvěstování Panny Marie. Zrestaurovali jsme dveře a očistili fasádu kaple sv. Šebestiána a nechali jsme rekonzervovat také kašnu na Mariánském náměstí, která vykazovala defekty,“ přiblížila místostarostka Pavlína Jagošová.

Vítěz soutěže má právo užívat titul Historické město roku. Za rok 2023 se jím stalo město Žatec.  Do národního kola soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón se letos spolu s Uherským Hradištěm dostala města Prachatice, Cheb, Jičín, Šternberk, Chrudim, Kolín, Praha 1, jihomoravská Lomnice, Jablonec nad Nisou, Opava, Horažďovice a Moravské Budějovice.

Uherské Hradiště již bylo v minulosti také vyhlášeno Historickým městem roku, a to za rok 2011. Doposud žádné z měst nezískalo tento titul podruhé.

místostarostka Pavlína Jagošová.JPG

Zveřejněno dne: 19. duben 2024. Aktualizováno: 19. duben 2024