Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2017

slavnosti.jpg Město Uherské Hradiště, nabídne v sobotu 9. a v neděli 10. září 2017 už patnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Na velkolepé oslavě folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel se představí tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. Město očekává značný zájem ze strany vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles, řemeslníků, ale hlavně návštěvníků, kteří na festival přijíždějí v řádu desítek tisíc.

Slavnostní zahájení bude opět na Masarykově náměstí, a to v pátek 8. srpna, začátek je ve 20:00 hodin. Po oficiální části čeká diváky představení mikroregionu ZA MORAVÚ a jeho obcí.

Nosná struktura programové linie slavností se nemění. Jako každý rok bude největším diváckým lákadlem tahákem slavnostní průvod – ten letošní nese název „Společně a slavnostně“.

Velmi oblíbené jsou národopisně laděné pořady, letos to bude například pořad věnovaný nedožitým 95. narozeninám primášské legendy Hradišťanu J. V. Staňka (Slovácká búda, sobota 16:00), či každoročně velmi populární etnografický program o krojích a zvycích (autorky Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová, Kolejní nádvoří, neděle 13:30), letos zaměřený na ženské účesy a obřadní úpravu hlavy „Nezaplétajte, mamičko, mňa na tuho“.  Z koncertů zaujmou Jitka Šuranská Trio se speciálním hostem Jiřím Slavíkem, skupina Banda (world music, SR) či zpěvačka Veronika Rabada (SR). Zábava pro děti bude připravena v Bastionu a Středověkém městečku ve Smetanových sadech.

Celý program zde: www.slavnostivinauh.cz/program

Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude také Park Rochus, kde bude pořad s názvem Aj ty svatý Rochu, daj nám vína trochu. Od 14:00 do 18:00 bude na Rochus zajištěna doprava - autobusové nádraží Uherské Hradiště - nástupiště č. 26.

Omezení provozu na komunikacích v souvislosti s konáním Slováckých slavností vína a otevřených památek:

9. 9. 2017 od 9:00 – do 12:00 hod krátkodobé omezení provozu na ul. Sokolovské, Všehrdově a Palackého nám. po dobu průchodu průvodu

Od 8. 9. 2017 (od 18:00 hod) do 10. 9. 2017 (do 20:00 hod) úplná uzavírka ul. Svatováclavská (od ul. Kollárova), Komenského náměstí, ul. Hradební (od ul. Havlíčkova směrem ke Klubu kultury), ul. Poštovní, Masarykova náměstí, ul. Nádražní a Mariánského náměstí (od ul. Vodní)

Od 9. 9. 2017 (od 6:00 hod) do 10. 9. 2017 (do 07:00 hod) úplná uzavírka ul. Vinohradská

Pozn. Objízdné trasy nejsou stanoveny, provoz bude usměrňován prostřednictvím PČR a městské policie.

Dopravní policisté budou zajišťovat plynulost dopravního omezení, které si vyžádá průvod krojovaných z Vinohradské ulice do centra. Celý úsek bude po dobu průvodu uzavřen. Průvod protne silnici I/55 na křižovatce ulic Sokolovská, Všehrdova, Maršála Malinovského a Velehradská třída. Policisté budou na této křižovatce střídavě umožňovat krojovaným projít a střídavě pouštět projíždějící auta ve směrech Kunovice - Staré Město a naopak.

Parkování:

Aby si návštěvníci mohli slavnosti plnohodnotně vychutnat, doporučujeme tentokrát ponechat vozidla doma a k dopravě na slavnosti v Uherském Hradišti využít dle možností pěší dopravu a prostředky hromadné dopravy (autobus, vlak) nebo jízdní kolo. Pro návštěvníky, kteří nebudou mít jinou možnost dopravy na Slavnosti vína a zvolí osobní automobil, doporučujeme k odstavení vozidla za 20,- Kč/den (zpoplatněny pouze pracovní dny a sobotní dopoledne) velkokapacitní parkoviště u vlakového nádraží ČD Jih a ČD Sever. Dále je možné využít parkoviště Na Stavidle, na Velehradské třídě (naproti autobusového nádraží) a na náměstí Míru (u kina Hvězda). V krátké dochůzné vzdálenosti od centra města i ul. Vinohradské je možné bezplatně parkovat na Studentském náměstí nebo na parkovišti u Zimního stadionu. U parkovišť přímo v centru města je třeba počítat s tím, že některá budou nepřístupná s ohledem na uzavírky komunikací a také s tím, že I. a II. parkovací zóna není určena pro dlouhodobé parkování.

Technické a ostatní údaje:

Úklid / odpadky: Na svoz odpadkových košů bylo dohodnuto navýšení intenzity na 3x denně. Současně bude navýšen počet míst k ukládání odpadků o mobilní stojany s igelitovými pytli v rozsahu obdobném jak v minulých letech.

Počet prodejních a prezentačních stánků: cca 300, rozmístění bude zhruba stejné jako v předchozích letech

Veřejné toalety: Dostatečné množství toalet po celém městě vč. přístaviště, průběžná údržba je zajištěna, umístění mobilních toalet: na Komenského náměstí za Redutou.

Financování: Město Uherské Hradiště – 1,1 milion korun, Nadace Synot - 1 milion korun, Vinařský fond – 500 tis. korun, Zlínský kraj 300 tis. korun (financováno přes město Uh. Hradiště).

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty