75. výročí osvobození města provázela pouze tichá vzpomínka

IMG_4563.JPG Uherské Hradiště si ve čtvrtek 30. dubna připomnělo výročí 75 let od skončení druhé světové války. Původně plánovaný pietní akt na náměstí Míru, jak jej všichni známe, se z důvodu nouzového stavu letos neuskutečnil. Květiny k památníku položili pouze členové vedení města a dva další hosté.

„Běžně si výročí osvobození každoročně připomínají radní i zastupitelé města, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, bývá zde Armáda ČR, skauti, zástupci Sokola, některé školy a samozřejmě také veřejnost. Letos to je zvláštní pocit, být na tomto pietním místě jen s tichou vzpomínkou. O to intenzivnější jsou ale myšlenky na všechny, kteří se před 75 lety zasloužili o naši svobodu,“ vyjádřil se u památníku starosta Stanislav Blaha.

IMG_4572.JPG

Dne 26. dubna 1945 zahájila sovětská a rumunská vojska ofenzivu od moravsko-slovenského pomezí a postupně osvobozovala jednotlivé obce uherskohradišťského okresu. Dne 27. dubna kolem 13. hodiny obsadily první jednotky osvoboditelů část katastru Sadů. Dne 28. a 29. dubna sovětská vojska postupně ničila obranné pozice nepřítele na mařatických kopcích. V noci z 30. dubna na 1. května ustoupila německá vojska k severu, přičemž krátce po druhé hodině ranní zničila most přes řeku Moravu. Brzy nato vstoupila do města sovětská vojska a 1. května 1945 bylo město Uherské Hradiště osvobozeno.

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty