2015 - Renata a Jaroslav Crlovi

Renata a Jaroslav Crlovi Práce s hlínou – jemná kamenina a drátování

Keramička Renata Crlová, rozená Knotková (*1977, Uherské Hradiště) získávala první zkušenosti už jako dítě v Tupeské keramičce, kde pracovala její sestra Kamila jako točíř. Práce s hlínou ji zaujala natolik, že se rozhodla získávat v tomto směru další zkušenosti a při výběru dalšího vzdělání si zvolila obor umělecko-řemeslné zpracování keramiky v Luhačovicích. Točit na hrnčířském kruhu ji naučila sestra, tehdy už v keramické dílně v Buchlovicích, kde byla realizována praktická část výuky. Po ukončení studia v roce 1997 pracovala jako točíř a uplatňovala své poznatky v oboru v základní škole v Buchlovicích, kde se seznámila se svým budoucím životním partnerem, Jaroslavem Crlou.


Jaroslav Crla (*1980, Uherské Hradiště) se od útlého dětství zabýval pracemi se dřevem. V roce 1999 ukončil studium oboru umělecko-řemeslné zpracování dřeva v Bystřici pod Hostýnem. Po ukončení školy pracoval ve stolářské dílně, nastoupil na základní vojenskou službu ve vojenském uměleckém souboru Ondráš v Brně, kde se zájmově zabýval technikou drátování, která jej zaujala natolik, že se jí začal věnovat intenzivněji. Postupem času, také díky ženě Renatě, získal vztah ke keramice a věnuje se i jejímu modelování.

V roce 2000 společně založili dílnu KAMPANELA v Buchlovicích. Jméno dílny je odvozeno od jejich sortimentu, který v počátcích představovaly zvony, zvonečky, zvonkohry různých tvarů a velikostí z jemné kameniny. V současné době se snaží navázat na původní tvarosloví starých nádob. Renata se věnuje točení keramiky z volné ruky na hrnčířském kruhu s výpalem na 1170°C, Jaroslav se zabývá především drátováním.


Jejich umělecká realizace, navazující na tradici drátování s funkcí zabezpečení odolnosti zboží proti rozbití, je citlivě a nápaditě rozvíjena v dekorativnosti, aniž by ztratila na svém původním poslání. Pestrou nabídku tvoří vedle zmíněných zvonků, zvonkoher a miniatur především hrnky krajáče, medáky, bucláky, holby na pivo, čajové, mokka a kávové soupravy, sady kalíšků na víno a slivovici, přátelské servisy, dezertní sety, sady misek, stojánky na ubrousky, vázy, popelníky, svícny, aroma i olejové lampy a také nástěnné reliéfy s náboženskou tématikou. Jejich výrobky se staly součástí sbírkových fondů muzeí jako doklad současné rukodělné tvorby.


V současné době se jejich tvorba dále vyvíjí a sortiment drátovaných výrobků nahrazuje kamenina polévaná vně hnědou, uvnitř bílou glazurou s dekorováním drobnými tečkami. Sortiment tak rozšiřují větší mísy i formy na pečení. Také tyto výrobky se vyznačují návratem k původním vzorům a vysokou úrovní řemeslného i výtvarného provedení.


Manželé Crlovi se účastní tradičních jarmarků v Uherském Hradišti, jako lektoři se prezentují v rámci interaktivních tvůrčích programů na národopisných slavnostech a festivalech, v muzeích v přírodě, na keramických jarmarcích po celé republice i v zahraničí.
 

 

Mgr. Marta Kondrová a Mgr. Gabriela Směřičková, Slovácké muzeum
PhDr. Romana Habartová