Co všechno se otevírá od 11. května 2020?

ijuiuj.jpeg Vážení občané, přinášíme vám přehled nejdůležitějších opatření, ke kterým dochází od pondělí 11. května 2020.

Připomínáme, že nouzový stav bude v České republice platit do 17. května 2020.

Od 11. května vláda schválila další rozvolňování některých opatření, dojde k obnovení činnosti muzeí a galerií, kin, divadel, cirkusů a podobných provozů, pokud dodrží stanovené limity a omezení. Pro tyto, ale i pro sportovní, náboženské, spolkové a další veřejné akce a také pro svatby či trénink sportovců bude platit mimo jiné omezení počtu zúčastněných osob na 100 osob ve stejný čas, nebudou moci nadále využívat zázemí kromě toalet a budou muset splnit řadu hygienických podmínek včetně dodržování alespoň dvoumetrového odstupu mezi lidmi. Jasná pravidla vláda nastavila také pro fungování kadeřnictví, pedikúr, masáží a dalších provozoven a také velkých nákupních center, která se budou moci 11. května rovněž otevřít. Současně k témuž datu bude zrušen zákaz zkoušení oděvů. Bude možný, stejně jako v případě obuvi, po předchozí dezinfekci rukou zákazníka a po vrácení v případě reklamace nebo z jiných důvodů bude muset být toto zboží před dalším nabídnutím zákazníkovi uloženo po dobu 24 hodin odděleně od ostatního zboží.

Přehledně:

• Všechny provozovny v nákupních centrech s výjimkou provozoven stravovacích služeb.
  • Provozovny nad 2 500 m2, v nichž nebyl zakázán provoz.
  • Provozovny stravovacích služeb s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek.
  • Holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby.
  • Muzea, galerie, výstavní síně a další podobná zařízení
  • Zámky, hrady, skanzeny (venkovní prostory).
  • Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti.
  • Divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, cirkusy, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, oslavy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí nepřesahující ve stejný čas 100 osob.
  • Organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob.
  • Hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob.
  • Svatby s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob.
  • Bohoslužby s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob.

Pro prodej oděvů a obuvi byla stanovena oproti předchozí vlně uvolňování následující pravidla:

• zkoušení oděvů a obuvi probíhá až po předchozí dezinfekci rukou zkoušející osobou,
  • při vrácení oděvů v rámci reklamace apod. se oděvy uloží po dobu 24 hodin odděleně od ostatního zboží a teprve poté je lze znovu nabízet zákazníkům.

Leták ve formátu PDF:  Obchodní centra.pdf

Částečně otevřít budou moci od 11. května také základní, střední a umělecké školy. Kromě již předem oznámených maturitních ročníků a závěrečných ročníků konzervatoří a vyšších odborných škol, individuální výuky například v jazykových školách a školní docházky ve školách při dětských domovech, výchovných a diagnostických ústavech budou moci do školy vyrazit i děti z devátých ročníků základních škol. Jejich účast ve škole bude dobrovolná, a to za účelem přípravy na přijímací zkoušky na střední školy, a stejně jako ostatní studenti budou muset děti při prvním vstupu do školy přinést čestné prohlášení, že netrpí příznaky nemoci covid-19. Pro všechny typy výuky včetně vysokoškolské pak bude platit omezení, že v jedné třídě či skupině nesmí být více než 15 osob.

• Studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol – pro účely přípravy na maturitní, závěrečné zkoušky a absolutorií – max. 15 žáků.
  • Žáci 9. ročníků základních škol – výhradně pro účely přípravy na přijímací zkoušky na střední školy – max. 15 žáků.
  • Studenti všech ročníků vysokých škol – max. 15 osob (omezení se nevztahuje na klinickou a praktickou výuku a praxi).
  • Výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky, jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou – max. 15 žáků.
  • Činnost středisek volného času – skupiny max. 15 účastníků.
  • Prezenční výuka ve školách při dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech.
  • Výuka ve školách při zdravotnickém zařízení.

Leták ve formátu PDF: Školy.pdf

Zdroje informací:

Vláda České republiky

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo školství, mádeže a tělovýchovy

zdroj: Vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, kráceno, upraveno

Kontakty na odpovědnou osobu