Dějiny v kině: Debata o věznici a Cena facky Slováckého divadla

Výstřižek.JPG Městská kina Uherské Hradiště, město Uherské Hradiště, Slovácké divadlo a spolek Memoria zvou v pondělí 22. 5. do kina Hvězda v rámci cyklu Dějiny v kině na komponovaný program věnovaný uherskohradišťské věznici. Součástí bude debata o věznici, projekce záznamu divadelní hry Slováckého divadla Cena facky, debata s mnoha hosty z řad tvůrců a herců a závěrečná párty po filmu s Horňáckou muzikou Petra Mičky.

Čtvrtý díl programu „Dějiny v kině“ zahájí v 16.00 hodin v kavárně kina debata se členy spolku Memoria o nejnovějším vývoji kolem areálu uherskohradišťské věznice.

V 17.30 hodin na ni naváže projekce režijního záznamu inscenace Cena facky aneb Gottwaldovy boty pro Českou televizi. Cena facky představuje dosud nejvýraznější umělecké zpracování témat přímo spjatých s minulostí hradišťské věznice v divadelní představení. Slovácko padesátých let a dnes, násilná kolektivizace a proklamovaný antikomunismus současnosti, viníci a soudci, odsouzení i nepotrestaní…

Hosty programu budou režisér Břetislav Rychlík, autor literární předlohy Josef Holcman, autor textu Karel Steigerwald, Horňácká muzika Petra Mičky (aktéři inscenace), a také zástupci inscenačního týmu kolektivu Slováckého divadla (dramaturgyně Iva Šulajová a herci Tomáš Šulaj, Tereza Novotná, Zdeněk Trčálek, Jitka Hlaváčová, Pavel Majkus, Martin Vrtáček, Vladimír Doskočil a Pavel Hromádka). Ti všichni budou po projekci záznamu připraveni debatovat o své zkušenosti s inscenací i s veřejným prostorem, a co to udělalo s nimi, případně i diváky a veřejností. Prostor kina bude pro tuto mimořádnou událost připomenutí mimořádné inscenace obohacen o rekvizity a další artefakty, která se ještě podařilo takřka na den přesně po 7 letech od derniéry uchovat.

Cena facky - Cimbálmuzikál o Slovácku 50. let minulého století a o Slovácku dnes

Zdrojem původní hry Karla Steigerwalda byla stejnojmenná kniha povídek Josefa Holcmana, ale i ostudné okolnosti vážící se k hradišťské věznici v 50. letech a ke kauze jednoho z vyšetřovatelů StB Aloise Grebeníčka, v níž figurovaly kruté vyšetřovatelské metody s použitím elektrických bot. Odtud podtitul hry Gottwaldovy boty... Ve hře vystupuje na jedné straně trojice skalních komunistů, nazvaná podle rozdělení partů v lidové muzice, Primáš – jinak vysoký funkcionář v celorepublikovém měřítku (v inscenaci ho ztvárňuje T. Šulaj), jeho otec Terciáš – bývalý vyšetřovatel StB (M. Vrtáček) a Obligát – někdejší stranický tajemník (P. Majkus). Nejsou prý příliš dobrými muzikanty, což je v tomto kraji téměř neuvěřitelné, a hrají už léta podle „svých" not. Na druhé straně stojí všichni ti, kteří se vzepřeli kolektivizaci, přišli přitom o své koně, vinohrady nebo zdraví. Jejich zástupcem je mladý klarinetista Tydlitát (Z. Trčálek), jehož nebožtík dědeček kdysi poznal i vyšetřovatelské metody Terciáše. Rychlíkova režijní koncepce obohacuje text o řadu hudebních čísel (inscenace se žánrově vymezuje jako cimbálmuzikál) – horňácká muzika Petra Mičky, ale i zdatně zpívající herci dávají k lepšímu některé slovácké písničky s budovatelskými texty – zazní i takové perly jako oslavná píseň o Leninovi, sokolu sivém, a Stalinovi, sokolu bílém...

 

Co se děje kolem bývalé věznice?
pondělí 22. 5. 16:00
kavárna kina Hvězda, Uherské Hradiště
délka: 60 minut
vstup volný

Cena facky + hosté
pondělí 22. 5. 17:30
sál kina Hvězda, Uherské Hradiště
délka: 161 + 30 minut
vstup volný

Párty po filmu s Horňáckou muzikou Petra Mičky
pondělí 22. 5. 21:00
atrium kina Hvězda, Uherské Hradiště
vstup volný

Cena facky_plakát_web-05.png

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Ing. Dagmar Vacková

T: 572 525 121
M: 605 203 073
E: Dagmar.Vackova@mesto-uh_cz