Dějiny v kině: cyklus o přesazích historie za zdi hradišťské věznice

Dejivki-00-souhrn_HD_230206.jpg Spolek Memoria, Městská kina Uherské Hradiště a město Uherské Hradiště přináší další cyklus pořadů věnovaných nejrůznějším přesahům historie za zdi hradišťské věznice.

Na základě dlouhodobé spolupráce spolku Memoria, Městských kin Uherské Hradiště a města Uherské Hradiště proběhne také v letošním roce řada diskuzí a filmů věnovaných historii s přesahem za zdi uherskohradišťské věznice. Ten navazuje na volný cyklus z loňského roku, kdy v kině Hvězda proběhla projekce třech celovečerních filmů, které se natáčely v prostorách uherskohradišťské věznice. Šlo o snímky Veliká příležitost z roku 1949, Jen o rodinných záležitostech z roku 1990 a Klíček z roku 2009. V předstihu před filmovou projekcí se v kavárně kina Hvězda vždy uskutečnilo setkání se zájemci o novinky kolem proměny areálu věznice, po projekci následovala debata s tvůrci a dalšími hosty.

„Historické přesahy, které se týkají tématu věznice, jsou stále aktuální. Právě proto jsme se rozhodli v první polovině letošního roku navázat na loňský cyklus. Cílem je přinést veřejnosti novinky týkající se vzniku Národního památníku Věznice Uherské Hradiště, představit zajímavé filmy i hosty a umožnit veřejnosti debatu jak s tvůrci, tak také s lidmi, kteří mají k hradišťské věznici co říci,“ osvětlila záměr Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria.

„Tématu věznice se věnujeme v posledních měsících velmi intenzivně. V architektonické soutěži na konci roku 2022 byl vybrán vítězný návrh na její rekonstrukci a celá přeměna areálu, která by měla být hotová v roce 2028, se tak výrazně přiblížila,“ shrnuje poslední vývoj starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha a pokračuje: „Za neméně důležité však považuji, aby se veřejnost neustále dozvídala, co se za zdmi věznice dříve odehrávalo. Jen tak se dokážeme s minulostí vyrovnat a můžeme si z ní vzít ponaučení do budoucnosti.“

Zájemce o širší okruh témat spojených s hradišťskou věznicí tentokrát čekají čtyři filmová setkání pod souhrnným názvem Dějiny v kině. Projekce i doprovodný program se odehrají v kině Hvězda a vstup je na všechny čtyři akce zdarma.

Díl 1: Kauza UH

Ve čtvrtek 23. 2. 2023 se budeme ptát, jak jsme nahlíželi na dědictví minulosti spojené s hradišťskou věznicí téměř před dvaceti lety a jak dnes? Co se změnilo, co zůstává? Jakým směrem se ubírají úvahy o podobě budoucí paměťové instituce? Podnětem k tomu se stane projekce dokumentu Kauza Uherské Hradiště (2006) režisérky Kristiny Vlachové a žákovský film ze ZŠ Štítná nad Vláří. Hosty budou zmínění tvůrci a spolu s nimi Marek Junek – historik a ředitel Historického muzea Moravského zemského muzea, který je odpovědný za vznik Národního památníku věznice Uherské Hradiště.

Dejivki-01-unor_A3.jpg

Díl 2: Kovy řeší dějiny

V pátek 17. 3. 2023 promítneme za osobní účasti influencera a youtubera Kovyho a autora snímku Ivo Bystřičana film Kovy řeší dějiny (2020). Doplní jej krátké studentské filmy z projektu Příběhy našich sousedů (ZŠ Unesco, Gymnázium Velehrad) společnosti Post Bellum – Paměť národa. Ptát se budeme, jestli historie zajímá mladé lidi, jestli je důležité ve školách učit o moderních dějinách – a jak to nejlépe dělat.

Dejivki-02-brezen_A3.jpg

Díl 3: Co dělá muzeum

Filmový program na čtvrtek 20. 4. 2023 ještě upřesňujeme. Jisté ale je, že návštěvníky čeká podnětné setkání nad tématem shrnutým pod názvem Co dělá muzeum. Chceme v areálu hradišťské věznice vybudovat moderní muzeum evropského (a proč ne rovnou světového) střihu. Jak by takové muzeum mělo vypadat? Co se od něj dá a nedá očekávat? A stojí to vůbec za značné úsilí, které k takovému cíli nutně vede? Hosty budou Naďa Machková Prajzová, konzultantka pro oblast muzeí a kreativních průmyslů ze společnosti MUSE Impact (a členka našeho spolku Memoria) a Martin Reiner, básník, spisovatel, vydavatel a také iniciátor projektu Moravského židovského muzea MEHRIN.

Dejivki-00-souhrn_A3.jpg

Díl 4: Cena facky

Poslední setkání v pondělí 22. 5. 2023 se ohlédne za dosud nejvýraznějším uměleckým zpracováním témat přímo spjatých s minulostí hradišťské věznice. Slovácko padesátých let a dnes, násilná kolektivizace a proklamovaný antikomunismus současnosti, viníci a soudci, odsouzení i nepotrestaní… Co nám všem přinesl počin Slováckého divadla z let 2014–2016, inscenace Cena facky? Promítneme televizní záznam představení z roku 2016 a přítomní budou autoři i tvůrci: Josef Holcman – autor knižní předlohy, Karel Steigerwald – autor textu, Břetislav Rychlík – režisér, i zástupci tvůrčího týmu Slováckého divadla. Chybět nebude ani horňácká muzika Petra Mičky, která byla neoddělitelnou součástí Ceny facky na scéně našeho divadla.

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Ing. Dagmar Vacková

T: 572 525 121
M: 605 203 073
E: Dagmar.Vackova@mesto-uh_cz