Dva kříže na území města prokoukly po letech opět do krásy

IMG_5791.JPG Prvními zrestaurovanými památkami na území města v letošním roce jsou dva kříže. Jeden stojí v ulici Solná cesta v části města Sady, druhý ve Vinohradské ulici.

Litinový kříž v Sadech, s korpusem Krista, stojící na kamenném podstavci, je vysoký 4 metry. Na kvádrovém dříku je reliéfní vyobrazení orodující Panny Marie z litiny. Datace vzniku památky nebyla nalezena.

Na památce místního významu proběhlo restaurování naposled v roce 2009. Za tu dobu se utvořily nežádoucí prachové sedimenty, biologické nálety i koroze na kovových částech. Restaurátor Tomáš Kopčil si poradil s odstraněním nečistot a nežádoucích nánosů, ale i se zapravením lokálních poškození a novým zlacením prvků. Povrchovou hydrofobizací kamenných prvků úpravy zakončil. Náklady města na obnovu této drobné památky byly téměř 76 tisíc korun.

IMG_5774.JPG

Kříž na Vinohradské ulici nese neogotické zdobné prvky. Ze zadní strany je vytesaný památní nápis Věnovalo K. město Uh. Hradiště 1893. Od poslední obnovy už uběhlo čtrnáct let. Restaurátor Tomáš Martinák kříž očistil od krusty biologických i prachových depozitů, zapravil defekty a dílo barevně i plasticky zaretušoval. Konečnou úpravou byla i v tomto případě hydrofobizace povrchu, která zabrání vnikání vody do kamene, čímž se prodlouží životnost materiálu. Obnova tohoto kříže stála téměř 61 tisíc korun.

IMG_5783.JPG

Snahou obou restaurátorů byla stabilizace současného stavu při zachování historického charakteru díla.

„I drobnější památky na území města zaslouží obnovu či údržbu, neboť patří k cenným dokladům minulosti, dotvářejí charakter mnoha míst ve městě a budou zde i po nás. Proto, jsou-li poškozeny či poznamenány zubem času, nemůžeme to ignorovat, ale naopak, musíme jim věnovat pozornost a péči,“ okomentoval opravy křížů místostarosta Jaroslav Zatloukal.

-JP-