Hody s právem se přiblížily k zapsání na seznam UNESCO

hody.JPG Tradiční hody s právem, které se jen v Uherském Hradišti slaví v Sadech, Jarošově, Mařaticích, Véskách i Míkovicích, zapsalo Ministerstvo kultury na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Hody, a to nejen ty ve městě, ale na celém Uherskohradišťsku, chce stát dostat na seznam nehmotného dědictví UNESCO, v tomto úsilí je přitom činné jak město Uherksé Hradiště, tak také místní Slovácké muzeum. Na výsluní seznamu nehmotného dědictví UNESCO se již 15 let vyhřívá tanec verbuňk, v roce 2011 sem přibyla také impozantní slavnost Jízda králů.

Hody s právem na Uherskohradišťsku jsou unikátní slavností, kterou můžeme sledovat od konce 19. století až do dnešních dnů a místní obyvatelé na svou tradici nedají dopustit.  Obřadu se spolu s krojovanou chasou, párem starších a mladších stárků, zpravidla účastní celá obec při hodovém průvodu a zábavou.

Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku jsou do května 2018 zapsány také na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje.

-JP-