Improvizované ochranné prostředky

Pokud nemáte k dispozici typizované prostředky individuální ochrany (ochranné masky, ochranné oděvy apod.) a musíte si chránit dýchací cesty a povrch těla, použijte prostředky improvizované ochrany.

Improvizovaná ochrana dýchacích cest a povrchu těla je určena k:
  • úniku osob ze zamořeného území (evakuaci obyvatelstva)
  • překonání zamořeného území
  • přesunu osob do stálých nebo improvizovaných úkrytů
  • ochraně v ochranném prostoru jednoduchého typu (improvizované ukrytí)

K ochraně dýchacích cest použijte čistou vodou navlhčenou roušku (složený kapesník, ručník, utěrka) přiložením na nos a ústa. Upevněte roušku v zátylku šálou či šátkem. (obrázek č. 1 a 2)

 

Hlavu chraňte čepicí, kloboukem, šálou či kuklou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a zvolená pokrývka hlavy chránila též čelo, uši a krk.

 

Oči chraňte uzavřenými brýlemi těsnícími na obličej - lyžařskými, plaveckými či motoristickými, ale větrací průduchy přelepte lepící páskou. Pokud nemáte tyto brýle k dispozici, chraňte oči přetažením průhledného igelitového sáčku přes temeno hlavy a oči a jeho stažením tkanicí či gumou v úrovni lícních kostí.

 

Povrch těla chraňte kombinézou, kalhotami, pláštěnkou do deště, šusťákovou sportovní soupravou. Tyto ochranné oděvy je nutné dostatečně utěsnit u krku, rukávů a nohavic. (obrázky č. 3 – 6)

 

Ruce chraňte gumovými rukavicemi, koženými rukavicemi nebo omotáním kouskem látky.

 

Nohy chraňte nejlépe vysokými botami nebo holínkami, ruce nejlépe zakryjte gumovými nebo koženými rukavicemi.

 

Při návratu ze zamořeného prostředí do bytu odložte v předsíni veškerý svrchní oděv do igelitového pytle a zavažte jej. Pokud je to možné, pečlivě se osprchujte, otřete se do sucha a oblečte se do čistého oděvu.