Jak pomoci Ukrajině a co můžu teď udělat?

urad.JPG Přinášíme základní informace o pomoci, kterou můžete poskytnout také vy.

Informace pro občany Ukrajiny najdete zde: Informace pro občany Ukrajiny - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz).

Pokud můžete zajistit ubytování pro lidi prchající z Ukrajiny, tak Správa uprchlických zařízení potřebuje vaši pomoc. Instituce shání také ubytování s větší kapacitou, jako jsou ubytovny, penziony nebo hotely, ideálně se stravováním. Napište na e-mail: ubytovaniukrajina@suz_cz.

Objevuje se spousta falešných zpráv, dezinformací, dramatických videí a fotek. Nešiřte nic, co nemáte z důvěryhodného zdroje. Pokud dostanete nějakou falešnou koláž, upozorněte na to toho, kdo ji sdílel. Sdílejte pouze seriózní zdroje informací.

Pomozte finančně, pokud můžete.

TADY JE NĚKOLIK MOŽNOSTÍ:

Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Velvyslanectvív kontinuálně aktualizuje informace pro pomoc občanům Ukrajiny na svých oficiálních stránkách, tj. web a facebook).

Dále vyzývá občany, aby finančně podpořili sbírku na okamžitou pomoc při pořízení vojenského materiálu pro ukrajinskou armádu a domobranu. Zastupitelský úřad a Úřad přidělence obrany Ukrajiny v Praze má seznam konkrétních požadavků ukrajinské armády, který lze ihned pořídit od českých firem. Za shromážděné finanční prostředky zastupitelský úřad Ukrajiny vybere obranný materiál ve spolupráci s obrannými experty a zástupci Obranné sekce Hospodářské komory ČR a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Více informací : czechia.mfa.gov.ua (v případě nefunkčnosti stránek také zde).

Člověk v tísni
Peníze ze sbírky půjdou lidem na Ukrajině, aby si mohli nakoupit věci nutné pro život. Více informace: www.clovekvtisni.cz/clovek-v-tisni-pomuze-ukrajine-8549gp

Český červený kříž
Organizace zřídila finanční sbírku, v případě potřeby vyhlásí nábor dobrovolníků nebo sbírku materiální pomoci. Více informací: Ukrajina: další pomoc ČČK (cervenykriz.eu)

ADRA
Vybrané peníze organizace smění za finanční vouchery, za které si mohou lidé na Ukrajině koupit základní potraviny či hygienické potřeby. Více informací: ADRA, o.p.s. | Jsme tu s vámi pro druhé

Nadace Via
Nadace Via provozuje portál pro snadné zaslání finanční pomoci. Zájemci mohou přispívat organizacím jako ADRA, UNICEF, Člověk v tísni, Charita Česká republika nebo organizaci Post Bellum z jednoho místa: Darujme.cz - Darujme.cz