Kino Hvězda čtvrté v republice za rok 2022

9 kino Hvězda.jpg Kino Hvězda v Uherském Hradišti se i nadále drží v samé špičce návštěvnosti za celou ČR v kategorii jednosálových kin. Za rok 2022 se tak s téměř 61 tisíci platícími diváky za filmová představení umístilo na 4. místě žebříčku kin. Celková návštěva kina Hvězda za nefilmové a jiné programy je přitom ještě o více než 7.000 diváků vyšší. Uherskohradišťské kino Hvězda se tak stabilně už druhou dekádu drží v TOP desítce návštěvnosti kin. V covidovém roce 2021 se dokonce umístilo na druhém místě.

Nejnavštěvovanějším filmem kina za loňský rok se stal i přes nasazení až samém závěru roku  Avatar: The Way of Water s téměř 4.000 diváky, za ním následují Top Gun: Maverick (2.922) a Mimoni: Padouch přichází (2.895). Hned za nimi následují domácí trháky – Vyšehrad: Fylm (2.528) a Tajemství staré bambitky 2 (2.447).

Místo mezi první pětkou jednosálových kin je pro kino Hvězda již tradicí.  „Akreditované výsledky tržeb a počtu diváků naše kino za loňský rok vynesly na čtvrté místo. A o rok dříve, v covidovém roce 2021, jsme byli dokonce druzí. Moc si toho cením, protože je to důkaz, že v našem regionu jsou lidé klasickému kinu stále nakloněni,“komentoval úspěchy ředitel Josef Korvas. Podle něj k návštěvnosti přispívají také celostátní projekty (festival filmů o lidských právech Jeden svět, dětský festival Malé oči) či pořádání doprovodných programů, jako jsou delegace u premiér filmů, výstavy, besedy či přednášky. „Toto vše má vliv na získávání nových a udržení si stávajících diváků,“ potvrdil Josef Korvas.

Také pro město Uherské Hradiště je kino Hvězda, zejména po stránce kulturního a společenského přínosu, významné.  „Mimo běžných programů přináší kinu Hvězda velkou popularitu festival Letní filmová škola, při kterém se už více než čtyřicet let stává srdcem a centrem filmové kultury a zábavy, a díky němuž jej znají diváci z celé republiky i ze zahraničí. Bez Hvězdy by prostě „filmovka“ nebyla taková, jakou ji známe a jakou ji chceme mít,“ připomněla místostarostka města Marcela Čechová.  

Kino Hvězda bylo postaveno v letech 1965-1967 podle návrhu ing. arch. Zdeňka Michala. Šlo o první širokoúhlé kino v okrese Uherské Hradiště, budova byla navržena zároveň jako protiatomový kryt. Slavnostní otevření kina Hvězda premiérou filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová se uskutečnilo 6. 10. 1967.

-JP-