Kostel sv. Františka Xaverského se dočká nové fasády

IMG_1866.JPG Jedna z nejznámějších památek v Uherském Hradišti, dominanta centrálního Masarykova náměstí, Kostel sv. Františka Xaverského, se po letech dočká obnovy svého vzhledu. Je to nutné - oprýskané, nevzhledné fasády celého průčelí kostela si povšimne každý, kdo se na památku podívá. Obnovy fasády kostela si vyžádá náklady přes 6,6 milionu korun, město přispěje takřka třemi miliony.

Přes to, že památka je majetkem církve, na obnově pláště budovy se bude významně podílet i radnice.  „Kostel sv. Františka Xaverského je jednou z nejcennějších architektonických, historických a uměleckých památek města, a proto jeho nedobrý vnější stav vnímáme velmi citlivě,“ nechal se slyšet starosta města Stanislav Blaha.

Obnova vnějšího vzhledu kostela sv. Františka Xaverského probíhá postupně od roku 2012, kdy byly restaurovány dvě z pěti soch na fasádě, další přišly na řadu v roce 2015.  V loňském roce byla sochařská výzdoba fasády dokončena restaurováním sousoší sv. Františka Xaverského situovaného v nejvyšší pozici. Kromě toho došlo také na restaurování trojice vstupních dveří a kamenných vstupních portálů. Doposud město přesměrovalo do obnovy fasády z dotace Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón získané z Ministerstva kultury ČR více než dva miliony korun. Obnoveny budou mimo jiné štukové prvky, repasována okna, restaurován ciferník věžních hodin.  Starosta deklaruje, že zájem města na obnově památky je značný. „Nemůžeme to brát tak, že kostel není naším majetkem a proto od něj dáme ruce pryč. Naopak,  je to dominantní, historicky velmi cenná památka a my musíme udělat vše, abychom na ni mohli být pyšní,“ podtrhl.

Zastupitelstvo města schválilo na obnovu kostela poskytnutí celé částky státní dotace z Programu regenerace městských památkových zón - 1,81 milionu a další 1 milion korun z rozpočtu města. Pravidla pro poskytování státní dotace zavazují město v k povinnému 10% podílu na celkovém rozpočtu, v tomto případě jde o příspěvek 15 %.

-JP-

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz