Mařatické varhany byly požehnány

Žehnání varhan, kostel Mařatice (2).JPG V listopadu dokončilo město Uherské Hradiště proces restaurování varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Základním cílem obnovy asi 170 let starého nástroje bylo komplexní scelení varhan v duchu jejich původního stavitele, varhanáře Antonína Salingera. Varhany byly oficiálně uvedeny do provozu a požehnány 11. prosince při bohoslužbě celebrované biskupem Josefem Nuzíkem.

Potřeba obnovy varhan byla známa již několik let. Varhany již vykazovaly řadu funkčních i estetických vad, proto byly v roce 2021 rozebrány z důvodu restaurátorského průzkumu. Průzkum varhanního nástroje i varhanní skříně byl podkladem pro vypracování restaurátorských záměrů.


Žehnání varhan, kostel Mařatice (5).JPG


"Žehnání varhan člověk asi mnohokrát v životě neabsolvuje. Navíc je třetí neděle adventní, která ještě umocňuje tyto slavnostní chvíle. Děkuji všem, kteří se na obnově nástroje podíleli, jednalo se o vysoce odbornou a mimořádně náročnou činnost. Velmi cennou věcí spojenou s obnovou varhan je uchování nástroje do budoucnosti, pro příští generace,"  řekl po obřadu starosta města Stanislav Blaha.  

Práci provedl zkušený varhanář a restaurátor Petr Stehlík z Hodonína. Jeho snahou bylo navrátit nástroji nejen jeho původní vzhled, ale hlavně dokonalou funkčnost a krásný zvuk. Navíc spolupracoval s restaurátorem Dušanem Rohlíkem, který se postaral o dřevěnou varhanní skříň. Náklady na restaurování byly téměř dva miliony korun.


Žehnání varhan, kostel Mařatice (60).JPG


Varhany v mařatickém kostele patří k těm menším, mají celkem 315 píšťal, největší z nich má objem přibližně 7 litrů. Podle staré tradice má varhanář dostat darem právě tolik vína, kolk by pojala největší z píšťal, proto varhanář Petr Stehlík (na snímku se starostou města Stanislavem Blahou a svým synem) převzal po obřadu z rukou starosty 7 litrů vína. 

O hudební ukázku v podobě několika skladeb různých hudebních stylů se po bohoslužbě postaral varhaník Radek Šipka. 

-JP-