Město opravilo v Kollárově ulici bytový dům s krásnými uměleckými prvky

IMG_0453.JPG Kompletní rekonstrukce se v průběhu takřka celého jednoho roku dočkal bytový dům č.p. 445 v centru Uherského Hradiště v Kollárově ulici, který vyniká výraznými sgrafity.

Při rekonstrukci došlo ke kompletnímu předělání celého domu. Ve stávajících bytech byly upraveny dispozice, byly kompletně vyměněny veškeré rozvody a nově provedeny povrchové úpravy. V domě byly rovněž vyměněny všechny dveře a okna. V podkroví domy byly vytvořeny dva nové byty, celkem je tedy v domě 10 bytových jednotek.  Celý objekt byl zateplen kontaktním zateplovacím systémem, vyjma jižního štítu, na kterém se nachází sgrafity. Tento štít byl zateplený vnitřní izolační přizdívkou. Zrekonstruovány byly rovněž veškeré přípojky sítí a došlo ke změně zdroje tepla. Místo lokálních plynových topidel byla vybudována objektová předávací stanice napojena na horkovod. Dále byly upraveny sklepní prostory se zaměřením na odvlhčení obvodového zdiva.Náklady na opravu domu byly 22 milionů korun (s DPH).

Umělecké prvky na stěně domu – tzv. sgrafity byly odborně zrestaurovány. Na sgrafitech jsou vyobrazeny figurální a florální motivy s vlivy typickými pro Slovácko.

Zajímavostí je barva objektu, v rámci restaurátorských prací totiž byla odhalena původní barva domu. Po dohodě se zástupci památkové péče byla nakonec zvolena změna z původně navrhované okrové barvy na modro šedou, což byla původní barva při výstavbě objektu v roce 1927.

-JP-

Kontakty na odpovědnou osobu