Město začne s plánovanými výsadbami stromů v Sadech a Mařaticích

sázení.jpg Město Uherské Hradiště má připravenou výsadbu stromů na katastrálních územích Sady a Mařatice. Celkem se bude jednat o 74 stromů. S výsadbou začne v nejbližších dnech a veřejnost může být u toho.

Radnice chce v každé z těchto částí města vysadit po 37 listnatých stromech. Bude se jednat především o domácí druhy listnatých dřevin včetně ovocných. Půjde například o javory, lípy, třešně, mandloně, jabloně a slivoně, v menší míře pak dřeviny, které nejsou domácího původu, ale dobře snáší podmínky městského prostředí, například jerlíny a jírovce.

„V Mařaticích bude výsadba zahájena v pondělí dne 28. listopadu v 9 hodin, a to na ulici 1. máje ve svahu naproti ulice Kordon. Na katastru Sadů pak bude akce zahájena ve středu dne 30. listopadu v 10 hodin výsadbou třešňové aleje podél chodníčku k Výšině sv. Metoděje ze směru z ulice Nad Žlebem,“ přiblížil místostarosta města Čestmír Bouda.

Protože nakládání s městskou zelení je často v hledáčku veřejnosti, může být sázení nových stromů pro obyvatele města zajímavou událostí. „Na obě akce se zájemci z řad občanů samozřejmě mohou přijít podívat,“ potvrdil místostarosta.

Výsadba vhodných druhů listnatých stromů na veřejně přístupných místech je předmětem podpory v rámci Národního programu Životní prostředí, která je zaměřena na zlepšení životního prostředí v obcích a jejich okolí prostřednictvím podpory individuálních projektů a zapojení veřejnosti. Celkové náklady akce činí 488 tisíc korun (bez DPH), z dotace budou hrazeny jak stromy, tak veškerý pomocný výsadbový materiál. Městem tedy bude financována pouze práce odborných firem, které budou výsadbu realizovat tj. asi 27 % celkových nákladů. 

foto: ilustr. 

SFZP_H_CMYK.jpg

MZP_logo_RGB_v2.jpg