Modrá kola v ulicích města

DSC01914.jpg Od měsíce dubna startuje v Uherském Hradišti pilotní projekt sdílených jízdních kol. Pro občany města a jeho návštěvníky bude po městě k dispozici 75 sdílených jízdních kol městského typu, provozovaných společností Nextbike.

Kolo v mé blízkosti si jednoduše zapůjčím a na určeném stanovišti v cíli cesty zase vrátím.

Kola a jejich stanoviště jistě nepřehlédnete, protože jsou v jednotném, specifickém designu. Pro tato kola bude v rámci města vymezeno 45 stanovišť. Budete tak mít možnost si na kterémkoli stanovišti kolo zapůjčit a na jiném, nebo i na původním stanovišti kolo vrátit. Tato služba směřuje k podpoře možnosti rychlého přesunu v rámci města bez nutnosti užít vlastní kolo, případně osobní vozidlo. 

Registrací se rozšiřují možnosti

K operativnímu využití sdílených kol je určena aplikace pro mobilní zařízení, která je k dispozici na stránkách společnosti Nextbike (www.nextbikeczech.com). V Uherském Hradišti bude fungovat od 1. 4. 2021 od 12 hodin. Registrovanému uživateli (s ověřenou platební metodou / s aktivním účtem) už jen postačí načíst QR kód na sdíleném jízdním kole a může vyrazit. Pro zájemce, kteří nebudou mít k dispozici „chytrý“ telefon, bude možné zapůjčení kola přes zákaznickou linku. Navíc s jedním účtem u Nextbike můžete využít modrá sdílená kola v dalších 15 městech ČR a 27 zemích po celém světě. S jednou aplikací se tak můžete projet například i v Brně, Ostravě, ale třeba i chorvatském Splitu nebo Zadaru.

Modrá kola v Uherském Hradišti - čvrthodina zdarma, pak za 24 korun na půl hodiny

Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt na období jednoho roku, je možné, že se místa pro zapůjčení kola budou časem měnit či doplňovat. Trasy sdílených kol budou  za účelem optimalizace sítě stanovišť monitorovány a bude tak možné celkem operativně optimalizovat místa, kde si lidé budou moci kolo zapůjčit a zase vrátit.

Sdílení jízdních kol město zavádí jako podporu udržitelné mobility. Aby měla opravdu smysl, bude město tuto službu spolufinancovat a prvních 15 minut jednotlivé jízdy bude možné na sdíleném kole absolvovat zdarma. Tato doba může pokrýt většinu cest v rámci města. Kolo lze samozřejmě využít i na delší časový úsek, který bude po čtvrt hodině jízdy zpoplatněn sazbou 24 korun za 30 minut užívání kola. Pro pravidelné zájemce o sdílená kola po delší časový úsek provozovatel nabídne i zvýhodněné měsíční (149 korun) a roční tarify (899 korun). Více informací o fungování sdílených kol v Uherském Hradišti najdete na webových stránkách www.nextbikeczech.com/uherske-hradiste/.

Nezbývá než popřát vám šťastnou cestu a mnoho ujetých kilometrů po městě s využitím sdílených kol.  

Pro média - audio: místostarosta Ing. Jaroslav Zatloukal ke sdíleným kolům / 2021-03-17 - Sdílení jízdních kol - místostarosta Ing. Jaroslav Zatloukal.mp3, soubor typu mp3, (2,51 MB)

Jan Pášma, tiskový mluvčí města Uherské Hradiště