Nejvíc 6 lidí pospolu a zavřené školy. Vláda od středy 14. října zpřísňuje opatření

vlada-848x335.jpg Od středy 14. října 2020 dojde na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila Vláda ČR v pondělí 12. října. Nová krizová opatření mají zvrátit nepříznivý vývoj pandemie nemoci covid-19. Už v úterý 13. října platí povinnost nosit roušky na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy. Prosíme, přečtěte si pozorně jednotlivá krizová opatření v odkazech.

Od středy nebude možné na jednom místě, ať už venku či uvnitř, organizovaně či nikoli, až na přesně specifikované výjimky, se shromáždit v počtu více než šesti osob. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny. Výjimku budou mít pouze hotelové restaurace pro hotelové hosty a svatební a smuteční hostiny. Zavřít musí všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Na veřejnosti bude zcela zakázáno konzumovat alkoholické nápoje.

Ke změnám dojde i v provozu školských zařízení. Po razantním omezení teoretické výuky na vysokých a středních školách budou od 14. října zcela uzavřeny i školy základní, družiny a školské kluby.

Hejtmani jednotlivých krajů a pražský primátor ale dostali od vlády za úkol zajistit péči o děti ve věku 3-10 let zaměstnanců bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a dalších složek integrovaného záchranného systému, hygienických stanic a také poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, aby nebyl ohrožen chod kritické infrastruktury a zdravotnických a sociálních zařízení.

Vysokoškolské koleje, domovy mládeže a internáty budou mít zákaz ubytovávat studenty a žáky s výjimkou těch, kterým vláda uložila pracovní povinnostPracovní povinnost se přitom týká studentů vybraných ročníků lékařských fakult, farmacie, zubního lékařství a vyšších odborných a středních zdravotnických škol.

Lidé si budou muset od úterý 13. října nově nasadit roušky či jiné ochranné prostředky dýchacích cest i na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy

Vláda rovněž obnovila omezení provozu sociálních služeb a zákaz vycházet mimo objekt či areál zařízení pro klienty sociálních služeb, jako tomu už bylo na jaře, a přijala opatření, aby občané, kteří žádají o poskytnutí nepojistných sociálních dávek, nemuseli chodit na úřady se žádostmi, ale aby úřady přijímaly žádosti elektronicky, nebo je automaticky prodlužovaly.

Vláda rovněž rozhodla, že ze státních hmotných rezerv uvolní 190 000 kusů respirátorů typu FFP2 a 1 000 000 roušek, které bezúplatně poskytne osobám pobírajícím invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a osobám mladším 18 let, kterým byl přiznán průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P. Distribuci zajistí Ministerstvo práce a sociálních věcí, a to prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, respektive prostřednictvím Úřadu práce ČR, které je budou distribuovat ve spolupráci s Českou poštou. Vláda pro tyto účely uvolnila z vládní rozpočtové rezervy 5,95 milionu korun. Další informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

Stát zajistí i osobní ochranné prostředky pro zaměstnance zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a ohrožené děti, kterým poskytují péči i během nouzového stavu. Pro tato zařízení bude ze státních hmotných rezerv zajištěno po dobu nouzového stavu až 26 580 respirátorů typu FFP2, 186 000 roušek, 49 500 ochranných rukavic a 2 475 ochranných štítů. Více v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

Nejdůležitější opatření přehledně:

Restaurace, bary, hospody, kluby

Uzavírají se až do konce nouzového stavu. Povoleno je pouze výdejní okénko s provozem do 20 hodin.S tímto opatřením souvisejí i dvě další:

• zákaz sdružování více než šesti osob
  • zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech

Výjimku mají hotelové restaurace, které však musí mít za dodržení hygienických opatření otevřeno jen pro své hosty a jen do 20 hodin, a také svatební a smuteční hostiny.

Sdružování osob

Uvnitř i venku se v jednu chvíli může shlukovat maximálně šest lidí. Výjimky mají rodiny či různá zasedání, například politických stran, zastupitelstev a podobně. Výjimku naopak nemají ani sportovci.

Roušky

Od úterý 13. října musí lidé nosit roušky nejen ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě, ale také na venkovních zastávkách a nástupištích hromadné dopravy.

Školy

Od středy 14. října se budou na dálku učit už všichni žáci a studenti, tedy jak na základních, tak středních, vyšších odborných i vysokých školách. Pouze mateřské školy zůstanou v běžném provozu. Státem bude zajištěna péče o děti pracovníků integrovaného záchranného systému a zdravotních sester, lékařů a sociálních pracovníků.

Do lavic se žáci  a studenti vrátí v pondělí 2. listopadu po podzimních prázdninách, které jsou letos prodlouženy na celý týden od 26. do 30. října.

Ošetřovné mohou pobírat rodiče dětí do 10 let včetně, a to ve výši 60 procent z denního vyměřovacího základu, přičemž minimálně se bude jednat o 400 korun.

Zavřené budou i školní družiny, nebudou se konat školy v přírodě a zakazuje se i výuka na základních uměleckých školách v podobě jeden na jednoho.

Zakazuje se praktická výuka na středních školách, která měla dosud výjimku.

Změna se týká také ubytování žáků a studentů. Zakazuje se jejich pobyt na internátech, v domovech mládeže i pobyt vysokoškoláků na kolejích, pokud mají jiné bydliště v ČR. Výjimku mají např. studenti s nařízenou pracovní povinností.

U vysokých škol, tak se zakazuje osobní přítomnost studentů s výjimkou zkoušek do 10 osob. Zákaz se ale nevztahuje na studenty všeobecného lékařství, zubního lékařství a farmacie.

Zdroj: tisková zpráva Vlády ČR, www.vlada.cz , kráceno, upraveno

-JP-