
V dnešní digitalizované společnosti se stávají kybernetické hrozby stále sofistikovanějšími a vynalézavějšími. Hrozba kybernetických útoků, které dokáží ochromit chod celé firmy, potažmo společnosti. investice do bezpečnosti fungují jako pojistka. Pokud nedojde k incidentu, mohou se zdát zbytečné, ale jakmile firma čelí kyberútoku, mohou škody výrazně přesáhnout původní náklady na prevenci. Ani město Uherské Hradiště nechce nic podcenit, navíc se stále rostoucím významu umělé inteligence jsme si vědomi, že investice do kybernetické bezpečnosti patří mezi nejvýznamnější. Proto jsme se rozhodli zrealizovat projekt, který je plně v souladu s Informační strategií v rámci Smart City.
Projekt je realizován za účelem ochrany a zabezpečení důležitých dat a důležitých služeb poskytovaných v rámci informačních systémů a provozovaných v rámci komunikačních systémů města Uherské Hradiště s cílem zachování a zajištění jejich důvěrnosti, integrity a dostupnosti. Proto je nezbytné implementovat dosud nezavedené nástroje kybernetické bezpečnosti v oblasti bezpečnosti komunikačních sítí, autentizace uživatelů, administrátorů a aplikací, řízení přístupů (administrátorů a uživatelů), zaznamenávání a archivaci bezpečnostních událostí, detekci bezpečnostních událostí a incidentů, aplikační bezpečnosti a doplnit tak dosavadní částečně zavedená bezpečnostní základní technická opatření v oblasti fyzické bezpečnosti, ochraně proti škodlivému kódu a bezpečnosti komunikačních síti.
Hlavního cíle předkládaného projektu bude dosaženo prostřednictvím modernizace stávajících kyberbezpečnostních opatření města za účelem zvýšení spolehlivé efektivnosti územní veřejné správy a vytvořit podmínky pro zvýšení kvality a transparentnosti služeb poskytovaných veřejnou správou v rámci samosprávných agend.
Dílčí opatření:
- rozvoj, modernizace a zvýšení dostupnosti komunikačních a informačních systémů a infrastruktury
- budování, rozvoj a modernizace zabezpečených regionálních datových center a komunikační infrastruktury pro modernizované informační systémy
- vytváření bezpečného prostředí pro provoz služeb úřadu, včetně bezpečného přístupu zaměstnanců
- modernizace stávajících podpůrných informačních systémů.
Předpokládané náklady projektu činí 14.528 tis. Kč, dotace z Národního plánu obnovy by měla činit 12.080 tis. Kč. Realizace projektu je plánována do konce roku 2025.