Mezinárodní projekt v rámci výzvy INTERREG SK-CZ/2023/5_Biodiverzita

Město Uherské Hradiště je jednou z dotčených obcí mezinárodního projektu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika pod názvem „Zlepšenie podmienok pre rozvoj biodiverzity a znižovanie dopadov klimatickej zmeny v povodiach urbanizovaných kanalizačných systémov v prihraničných regiónoch“. 

Mezinárodní projekt v rámci výzvy INTERREG SK-CZ/2023/5_Biodiverzita

 

www.sk-cz.eu


Název projektu:
„Zlepšenie podmienok pre rozvoj biodiverzity a znižovanie dopadov klimatickej zmeny v povodiach urbanizovaných kanalizačných systémov v prihraničných regiónoch.“

ITMS kód projektu: NFP403201DXW3

Partneři projektu:

  • Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s.
  • Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a. s.
  • Slovácké vodárny a kanalizace, a. s.
  • Vodovody a kanalizace Vsetín, a. s.

Hlavní aktivity projektu:

  1. Sběr a výměna dat, informací a zkušeností.
  2. Implementace společných strategií a akčních plánů.
  3. Činnosti zaměřené na zvyšování povědomí o potřebě zachovat biodiverzitu.

Časový harmonogram projektu: 01/2025 – 12/2026

Cíle projektu:
Hlavní výzvou projektu je přispět ke zvýšení biodiverzity ve vodních tocích prostřednictvím snížení množství znečištění, které se do vodních toků dostává z kanalizačních sítí. Tím se nejen zlepšují podmínky pro rozvoj biodiverzity ve vodních útvarech, ale také se zlepšuje kvalita vody v jednotlivých vodních tocích, a tím se zlepšují environmentální podmínky v jejich povodích s jasným přeshraničním dopadem. Další výzvou je zmírnit dopady změny klimatu na vodní cesty a samozřejmě na příslušné povodí. Z pohledu odlehčovací komory jako technického zařízení kanalizační sítě je nutné, aby byly splněny příslušné legislativní požadavky pro vypouštění odpadních vod z ní. Vypouštění odpadních vod z odlehčovací komory je nárázově náročné a způsobuje bodové znečištění vodního toku. Správné nastavení množství vypouštěné odpadní vody je pro vodní tok poměrně složitým a velmi důležitým úkolem.

Plánované výstupy projektu:

  1. Vytvoření digitálního matematického modelu stokové sítě, včetně objektů s odpovídajícím stupněm schematizace na základě zpracovaných vstupních dat.
  2. Společná přeshraniční strategie, včetně akčních plánů zúčastněných území na ochranu a podporu biodiverzity ve vodních tocích. Společná strategie bude výsledkem spolupráce mezi partnery projektu. Strategie bude zahrnovat podrobné akční plány.
  3. Zvyšování povědomí o ochraně biodiverzity.

 

Celkové uznatelné výdaje: 2 165 494,86 EUR
Příspěvek ze zdrojů EU: 1 732 395,90 EUR

 

Zveřejněno dne: 17. únor 2025. Aktualizováno: 17. únor 2025