Počasí promluvilo do běhu slavností teprve podruhé v celé jejich historii, přičemž zejména sobotní celodenní déšť sice ubral festivalu na kráse a promluvil i do programu, nesmyl však nadšení vystupujících ani zvědavost návštěvníků. Těch bylo i přes neustávající déšť v centru města a u jednotlivých pořadů překvapivě mnoho, velmi hrubý odhad hovoří o 35 tisících návštěvníků za oba víkendové dny. Počasí se trochu umoudřilo až v neděli kolem poledne.
„Mokrá varianta masové akce, která se prakticky celá odehrává pod širým nebem, neexistuje. Entuziasmu, chuti ani nadšení déšť neubral, utrpět ale mohou cenné kroje či hudební nástroje a v neposlední řadě zdraví, proto bylo nutné v programu i trochu zaimprovizovat. Naplno se nemohly konat například všechny prezentace mikroregionů, což určitě velmi mrzí zejména ty, kteří na ně pilně a dlouho nacvičovali,“ přiblížil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.
Už páteční slavnostní zahájení celých slavností a následný komponovaný pořad PROCHÁZKA PO VISEGRÁDU - V4, se stěhovaly z Masarykova náměstí pod střechu Klubu kultury, stejně jako sobotní večerní představení 77 verbunkov, které prezentovalo různorodost verbuňkového tance.
Jako každý rok byl velkým diváckým lákadlem slavnostní průvod – ten letošní nesl název „Roztančíme celé Hradiště“. Obyvatelé Slovácka dokázali, že nejsou z cukru, v populárním průvodu jich, krojovaných, šly letos asi 3 tisíce. Reprezentovali přitom 7 desítek měst a obcí. Velkému zájmu návštěvníků se jako obvykle těšil také Hradišťský jarmark.

Divácky mimořádně atraktivními byly zejména pořady s domácími soubory či dětskými interprety. Například ten, ve kterém se prezentovali finalisté dětské pěvecké přehlídky Zazpívej slavíčku. Letos tvůrci Vlastimil Ondra, Jan Maděrič, Zdeněk Stašek a Jan Káčer svůj pořad nazvali Píseň mě unáší a představili se v něm dětští zpěváci Uherskobrodska, Uherskohradišťska, Kopanic a Zálesí. Dlouholetý pedagog Základní umělecké školy Pavel Štulír zase na podiu ve Smetanových sadech připravil pořad, který těžil z historie cimbálových muzik na Základní umělecké škole v Uherském Hradišti: Hrajte ně, husličky aneb Od sunaru po kořalku. Představily se v něm bývalé i současné muziky ze známé „líhně“ cimbálovek a spolu si zahráli i muzikanti, které už dělí generace. Podobně publikum zareagovalo také na programy To nejlepší z Uherského Hradiště či Ohnivé cifrování, které měly navzdory dešti úctyhodný počet nadšených diváků.

Každoročně velmi populární je etnografický program o krojích a zvycích, který vždy na druhý den slavností připravují autorky Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová. Pořad se letos jmenoval Mám já pěkný kabát nový, neboť jeho hlavním tématem byly svrchní krojové součástky ze Slovácka.

Déšť neodradil ani návštěvníky tradičního Putování Vinohradskou ulicí. Největší zájem byl o nově rekonstruovaný 250 metrů dlouhý sklepní labyrint Sklepů Mařatice, který byl veřejnosti zpřístupněn v předvečer slavností. Velký úspěch sklidila také rekordní výstava nejlepších vín ze slovácké vinařské podoblasti, kde se letos sešlo celkem 563 vzorků vín z 69 vinařství. Nechybělo ani osm otevřených historických vinných sklepů, které doslova „praskaly ve švech“, 12 cimbálových muzik a 22 venkovních vinařských a gurmánských stanovišť s burčákem, víny i místními gastronomickými specialitami.
„Obrovský respekt přede všemi, kteří vzali nepřízeň počasí jako výzvu a dělali všechno pro to, aby slavnosti byly jako vždy překrásným svátkem a oslavou vína, folkloru, tradic a památek. Je velmi obdivuhodné, když lidé chtějí ukázat vše ze svého umění a ze svých kořenů i přes to, že podmínky mají k ideálu daleko. Mé poděkování patří samozřejmě i pořadatelům, kteří často museli improvizovat a stejně tak majitelům a správcům památek, že dělali, co mohli, aby své památky zpřístupnili co největšímu počtu návštěvníků. A nerad bych zapomněl na samotné návštěvníky, neboť strávit skoro celý víkend venku v dešti a udržet si dobrou náladu, to také není samo sebou. Už se těším na příští rok, kdy si jistě všichni účinkující i návštěvníci vynahradí všechno, na co se letos nedostalo.“
Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště
Foto: D. Pavlíček, J. Pášma, město Uherské Hradiště