Celý projekt byl realizován za využití metody EPC, která zahrnovala nejen návrh opatření, ale i zpracování projektové dokumentace a samotnou realizaci. Město tak zajistilo efektivní a profesionální průběh celé akce, která řešila dlouhodobě nevyhovující energetickou bilanci haly, která je důležitým centrem sportovních aktivit ve městě.
„To, že musíme ve sportovní hale udělat velmi rázný krok, co se týká úspor energií, nám bylo jasné již delší dobu. Nevyhovující tam bylo třeba samotné vytápění, které postrádalo možnosti regulace jednotlivých okruhů, budova nebyla zateplená, ve špatném stavu se nacházela střecha, stejně jako okna ve velkém sále,“ vyjmenoval starosta města Stanislav Blaha hlavní důvody, proč se město do náročné akce pustilo.
Projekt proto zahrnoval zateplení pláště budovy, opravu a zateplení střechy, výměnu střešních světlíků, instalaci fotovoltaické elektrárny, ventilátorů, ale i rekonstrukci osvětlení na nové LED technologie. Došlo také na nutnou výměnu oken a byla přidána stínící technika. V celé budově byl kompletně zmodernizován systém vytápění, vyměněna oběhová čerpadla a doplněn systém měření a regulace, který nyní umožňuje monitoring spotřeb, sběr dat a dálkový přístup.
"Očekávané úspory jsou výrazné. Co se týká úspory tepla, mělo by dojít k až 50% úspoře, u spotřeby elektrické energie dokonce až k 70% úspoře. Při dnešních cenách všech energií je velmi důležité co možná nejvíce stlačovat spotřebu a zajišťovat si soběstačnost, například právě instalací fotovoltaické elektrárny," vyjádřil se starosta Blaha.

Zateplování objektu sportovní haly
„Díky těmto úsporným opatřením zajistíme dlouhodobě nižší náklady na provoz a zlepšíme komfort pro uživatele,“ komentovala významnou investiční akci místostarostka města Marcela Čechová. „Úspory by měly dosáhnout až 1 milionu za rok,“ upřesnila. Samotné energie budou příspěvkové organizace a společnosti v roce 2025 odebírat za stejnou cenu jako radnice. Ta je na jaře nakoupila na komoditní burze velmi výhodně - za ceny, které proti letošku klesnou skoro o 40 procent.
Celkové náklady na projekt dosáhly výše 49,8 milionů korun (s DPH). Akce je spolufinancována z dotačního programu Státního fondu životní prostředí, v rámci Národního plánu obnovy, a to částkou 14,17 milionů korun. Stavební práce začaly v únoru tohoto roku a skončily na konci září.

Nová fotovoltaika na střeše haly
Ve sportovní hale, která je součástí sportovního areálu města, v současnosti fungují 2 posilovny, 3 squashové kurty, spinningový sál, velký a malý zrcadlový sál, šermířský sál a velký sál. Během dne sportoviště běžně využívají školy, odpoledne zde trénují sportovní oddíly TJ Slovácké Slavie Uherské Hradiště – házená, volejbal, squash, judo, šerm, kulturistika, dále pak atleti, fotbalisté, florbalisté či nejrůznější bojové sporty. Slouží ale také pro fitness, tanec, cvičení a jiné volnočasové aktivity. Kromě sportu lze halu také využívat k nejrůznějším hromadným akcím, výstavám, slavnostem a společenským akcím velkého rozsahu. Pravidelně zde probíhají veletrhy, prostory každoročně využívá i Letní filmová škola.
Víceúčelová sportovní hala byla původně vybudována v podobě velkého sálu, a to jako pavilon pro připravovanou zemědělsko-průmyslovou výstavu k 700. výročí založení města Uherského Hradišti v roce 1957. Když se výstava neuskutečnila, pokračovala stavba v dalších letech patrovou přístavbou, která halu obklopila ze tří stran. Tím byly získány další potřebné prostory a technické zázemí pro sportovní vyžití obyvatel města. Částečně byla hala dokončena v roce 1959, kdy se zde konaly první akce, k slavnostnímu otevření nového objektu došlo až v říjnu 1962.

Audio pro média: