Základní a mateřské školy v Uherském Hradišti ožily v pondělí 2. září obvyklým ruchem. Žáky na startu nového školního roku přivítali jak ředitelé jednotlivých škol, tak také zástupci vedení města. Rodiče prvňáčků, kterých je letos přes 290, dostali od města příspěvek 500 korun. Už před začátkem školy hlásily školy, že jsou na začátek školního roku dobře připravené.
Základní škola UNESCO počítá s velkým nárůstem počtu žáků. "Od 1. září k nám nastoupí 730 žáků, nově bude otevřeno 8. oddělení školní družiny a zavedeme tandemovou výuku, hlavně v 1. třídách a předmětech přírodovědného zaměření na druhém stupni," upřesnil ředitel školy Jan Vorba. Ve škole se přes prázdniny pracovalo - došlo na rekonstrukci podlahy ve školní tělocvičně. Inovovaná výuka předmětu informatika se v ZŠ UNESCO vyučuje od 4. do 9. třídy. "Nově budou od 6. ročníku děleny hodiny tohoto předmětu, kdy část žáků bude pracovat s moderními informačními technologiemi, drony či roboty, a část žáků na počítačích. Budou posilovány digitální kompetence od základů používání výpočetní techniky přes programování až po chytrou domácnost," definoval ředitel Vorba. Jazykově zaměřená ZŠ UNESCO se chystá na celou řadu mimoškolních akcí a zahraničních výjezdů. Žáci se mají podívat do jižní Francie, Monaka, Velké Británie, Španělska, Itálie a Vatikánu. Čeká je však také řada exkurzí, školy v přírodě, lyžařské nebo vodácké kurzy. A samozřejmostí už budou přípravné jazykové kurzy na složení mezinárodních zkoušek z anglického, španělského či německého jazyka, z ruštiny a francouzštiny.
Žáčky prvních tříd v ZŠ UNESCO přivítala radní města pro oblast školství Zuzana Vandame
Do mezinárodních projektů zaměřených na rozvoj a modernizaci vzdělávání v různých oblastech, jako je například Erasmus+, se dlouhodobě zapojuje také ZŠ T. G. M. v Mařaticích. Škola považuje za důležité jazykové vzdělávání, které zde probíhá již od 1. ročníku. Proto během prázdnin vycestovalo pět pedagogů školy do anglicky mluvících zemí a nabyté znalosti a zkušenosti z jazykových škol chtějí uplatnit při výuce anglického jazyka již v tomto školním roce. Podobně tomu bylo před dvěma lety, kdy jazykový kurz zaměřený na rozvoj všech jazykových dovedností a zlepšení schopnosti efektivní komunikace v angličtině absolvovali dva pedagogové na Kypru. „Získané jazykové kompetence a zkušenosti jednoznačně přispívají k posílení profesní odbornosti pedagogického sboru a vedou k dalšímu zlepšení úrovně a podmínek jazykového vzdělávání, aby výuka všech žáků probíhala bez bariér na obou stranách. Od září škola také nově zavádí ve 4. a 5. ročníku tandemovou výuku s rodilou mluvčí v anglickém jazyce," přiblížila nová ředitelka školy Eva Martyčáková.
Žáky ZŠ T.G. Masaryka v Mařaticích přivítal starosta města Stanislav Blaha
Není těžké uhodnout, co hraje prim na ZŠ Sportovní. Jako každý rok mají žáci možnost navštěvovat třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy. "Všem dětem budou k dispozici opravené učebny, a to zejména z hlediska vymalování a oprav nábytku. Také ve všech prostorách pro WC jsou nově opravená zařízení, je tam nově vymalováno a nechali jsme také vyměnit nebo opravit dveře," informoval ředitel školy Milan Melichárek. "Údržba a opravy proběhly rovněž v prostorách pro školní šatny, posilovnu, školní kuchyň, tělesnou výchovu, na venkovním hřišti pro školní družinu a v atriu školy. Bylo pořízeno nové čtecí zařízení pro vstup do budov školy a pro stravování ve školní jídelně," doplnil ředitel. Hlavní akcí během prázdnin však byla modernizace dvou počítačových učeben a dvou kabinetů. Přibyly nové počítače, interaktivní velké dotykové displeje, robotické soupravy, nový nábytek a vybavení. Ve spolupráci s městem škola rovněž pracuje na vybudování fotovoltaické elektrárny na střechách svých budov. V novém školním roce čeká žáky pestrá škála soutěží, exkurzí, besed či výletů. Chystají se školy v přírodě, lyžařské kurzy, sportovní soustředění či výjezdy do zahraničí. "Pokračovat budeme také v různých projektových dnech a v netradičních způsobech výuky. Naše škola chce navázat na mnoho úspěchů, které byly dosud dosaženy ve školních soutěžích, zejména sportovních, včetně nejvyšších umístění na republikové úrovni," netajil ambice školy ředitel Melichárek.
Místostarostka města Pavlína Jagošová vítá prvňáčky v ZŠ Sportovní
Velké množství významných změn a novinek připravila na září i ZŠ a MŠ Větrná. První oblast tvoří úprava školních prostor. V základní škole se žáci mohou těšit na nové učebny a přípravny fyziky a chemie a laboratoř chemie. První a druhé třídy jsou zase vybaveny novým nábytkem a tabulemi odpovídajícími moderní výuce. Úprav se dočkaly prostory školních šaten, kde došlo k odstranění šatních klecí a na žáky čekají nové skříňky. "Zkrátka nepřijdou ani učitelé, které přivítá nově vybavená sborovna s novou podlahou a pracovními stoly,“ informoval ředitel školy Jan Remeš. "Co se týká našich mateřských škol, připravujeme úpravu zahrady v MŠ Lomená, která bude vybavená novými herními prvky, v mateřské škole Větrná pak postupně pořizujeme nový nábytek do tříd," doplnil. Škola na Větrné pokračuje i ve zkvalitňování vybavení pro výuku, byly pořízeny další chromebooky s nabíjecími stanicemi, které jsou využívány nejen pro výuku informatiky, ale napříč všemi předměty. Velkých změn dozná také organizace výuky. "Angličtina se nově bude vyučovat už v první a druhé třídě v rámci běžného rozvrhu. Žáci šestého ročníku se nebudou rozdělovat do matematických tříd, ale zůstanou zachovány původní kolektivy. Individuální přístup pak bude zajištěn prostřednictvím skupin pro výuku matematiky, českého jazyka a angličtiny," popsal ředitel Remeš. Pro žáky pak samozřejmě budou připraveny tradiční i nové aktivity a eTwinningové projekty napříč ročníky prvního i druhého stupně.
Prvňáčky v ZŠ Větrná přišla pozdravit také místostarostka města Marcela Čechová
Jsme malí, ale šikovní - říkají v Základní a mateřské škole v Jarošově. Také zde v průběhu školního roku probíhá spousta aktivit a událostí. "Ty tradiční už jsou brány jako milá povinnost - Dýňování, Den v kroji, zpívání v kostele i pro seniory, Tříkrálové ladění, Karneval, Velikonoční tradice, Stolování s noblesou nebo Zahradní slavnost. V plném počtu žáků i pedagogů jsme vyrazili na „školu v přírodě“ a strávili kouzelný týden v Bílých Karpatech," zavzpomínal na loňský školní rok ředitel školy Pavel Jančář. Pro školu je samozřejmostí také pravidelná spolupráce s Mateřskou školou Markov, kdy hlavně předškolní děti „ochutnávají“ velkou školu v angličtině, tělovýchovných aktivitách a informatice spolu se staršími školáky. V jarošovské škole rovněž zpestřují výuku dobrovolníci ze zahraničí, kteří s dětmi konverzují v anglickém jazyce. Významnou podporou jsou pro školu vstřícní, aktivní rodiče, kteří jsou zapojeni ve Spolku rodičů při ZŠ Jarošov. A co školu čeká v letošním školním roce? "Po zaslouženém odpočinku budeme pokračovat v podobném stylu. Začneme využívat nové herní prvky v dětském parku, co nejdříve snad i polytechnické pracoviště, které vzniká rekonstrukcí bývalé kotelny. Ponecháme si věci osvědčené a těšíme se i na nové, neplánované akce, které nás obohatí. Chceme i nadále pečovat o příjemné klima, které u nás ve škole panuje. Je pro nás důležité, aby se všichni v našem týmu velkých i malých cítili spokojeně. Je nám dobře a jsme spolu rádi," zakončil ředitel Jančář.
Začátek školního roku v základní škole v Jarošově za účasti místostarosty města Čestmíra Boudy
ZŠ Za Alejí vstupuje v tomto školním a příštím kalendářním roce do svého 50. roku života. "Půlstoletí existence oslavíme jako moderní škola s inovativní výukou a důrazem na rozvoj individuálního talentu žáků," nechal se slyšet ředitel školy Vratislav Brokl. Prostředí školy s příjemným interiérem, vlastním bazénem a moderním hřištěm bylo vloni doplněno díky největší investiční akci v historii školy o další vylepšení. Celá budova školy má novou zelenou střechu, která vytvořila mnohem příjemnější klima pro výuku. "Vytváření příjemného a bezpečného klimatu ve škole je jedním z receptů na dobré studijní výsledky, kterých dosahují absolventi u přijímacích zkoušek na střední školy a v dalším studiu," zamyslel se ředitel Brokl. Kromě kvalitní výuky tradičních předmětů klade škola důraz na zařazení nových trendů ve vzdělávání. "Dlouhodobě máme na prvním stupni třídy s montessori výukou. Novým rozšířením je v poslední době předmět Instrumentální obohacení (MIU) podporující obecné rozumové schopnosti dětí,“ zmínil ředitel. V uplynulých dvou letech škola vedla mezinárodní projekt v rámci programu Erasmus+ a žáci tak mohli osobně poznat vzdělávací systémy v několika zemích Evropy. Adaptační pobyty, projektové dny, žákovský parlament a podobné aktivity jsou koncipovány tak, aby vedly děti k samostatnosti, schopnosti spolupráce, adaptaci na různé změny, poznání sama sebe či respektu k jiným názorům. Žáci devátých ročníků opět v rámci projektové výuky vytvoří svou vlastní virtuální firmu a naváží na bývalé absolventy, kteří v minulých letech uspořádali například letní kino, fotbalový turnaj, opravili několik učeben, vytvořili odpočinkové zóny v prostorách školy aj. Hlavní událostí tohoto školního roku pak bude oslava 50. výročí školy, která proběhne 21. 6. 2025 podle motta školy: Za Alejí se mi líbí.
A jak si na začátku školního roku stojí uherskohradišťské mateřské školy? Ty jsou ve městě sdruženy pod jeden subjekt - Mateřská škola Svatováclavská. "Budeme mít plně naplněnu kapacitu všech svých 30 tříd ve všech odloučených pracovištích," prozradila ředitelka Ilona Močičková. O prázdninách proběhla rekonstrukce zahrady v Mateřské škole 28. října. "Máme zde nové chodníky i zpevněnou plochu pro různá setkávání s rodiči a nové pískoviště," upřesnila Ilona Močičková. Dobu letních prázdnin využila MŠ Svatováclavská k nové výmalbě některých tříd a dalších prostor škol. "Věnovali jsme se ale také důležitým opravám, a to jak ve školních jídelnách, tak i v budovách mateřských škol," informovala ředitelka Ilona Močičková.
-JP-