Město poskytuje prostřednictvím fondu úvěry na opravy, rekonstrukce a modernizace nemovitostí k bydlení, jako jsou byty, rodinné domy či obytné domy, ale i vnějších přípojek souvisejících s bydlením, tedy například rozvody energií. Úvěr se ale dá využít i na opravy a rekonstrukce zahrad, jejich oplocení, chodníků, sadových úprav, nebo i zahradních staveb jako jsou sklady, krby či bazény. Prostředky je možné použít také na obnovu rekreačních objektů - chaty, chalupy nebo vinné sklepy – ty však nesmí sloužit k podnikání.
Předmět úvěru se přitom musí nacházet v katastrálním území Uherské Hradiště, Mařatice, Jarošov, Sady, Míkovice nebo Vésky.
Hlavní výhodou úvěru je nízká úroková sazba. Úvěr je možné si vzít až na 80 % celkových nákladů, nejvýše však do hodnoty 800 000 korun. Úroková sazba vychází z PRIBORu ČNB, vynásobená koeficientem 0,5 pro bydlení a přípojky nebo koeficientem 0,75 pro zahrady a rekreační objekty.
„Na poskytování dotovaných úvěrů, určených na opravy a modernizaci bydlení máme v rozpočtu na letošní rok 6,2 milionu korun. Vloni jsme úvěry schválili celkem 10 žadatelům v celkové výši 3,4 milionů korun,“ přiblížila místostarostka města Uherské Hradiště Marcela Čechová. „Zájem o poskytované úvěry se nyní mírně zvedá, což může být způsobeno i postupným snižováním úrokových sazeb ČNB,“ dodala.
Od začátku nově stanovených pravidel v roce 2009 město dosud projednalo 452 žádostí a schválilo dotované úvěry ve výši zhruba 120,8 milionu korun.
Pokud si plánujete opravit byt, dům nebo zahradu, budete mít možnost si o úvěr požádat také. Žádosti na 2. pololetí 2025 bude město přijímat v termínu od 20. března do 31. května 2025.
-JP-