K začátku nového školního roku se město snažilo naplnit hlavní cíl projektu, kterým je zlepšení zázemí a podmínek pro výuku přírodních věd, jazyků, informačních a komunikačních technologií a technických dovedností. Hlavní práce na modernizaci učeben proběhly o letních prázdninách.
„Na žáky čekají opravené a nově vybavené učebny, včetně jejich zázemí a kabinetů, které prošly nejen potřebnými stavebními úpravami, ale hlavně získaly moderní vybavení – nový nábytek, zařízení a didaktické pomůcky,“ sdělila místostarostka města Marcela Čechová.
Nová učebna fyziky v ZŠ Větrná
V ZŠ Větrná se úpravy prováděly v celkem 5 místnostech. Žáci a učitelé se mohou těšit na nové učebny a kabinety chemie a fyziky a laboratoř chemie. „Rekonstrukcí učeben jsme získali opravdu moderní prostředí pro výuku, v učebnách jsou nové podlahy, akustické vlastnosti místností podporuje nový stropní podhled, díky zatemňovacím roletám můžeme provádět například fyzikální experimenty z oboru optiky, k expozici zajímavých chemických experimentů bude sloužit nová digestoř, velkou výhodou je chemická laboratoř stavebně oddělená od učebny a další vybavení, které mají žáci a učitelé nyní k dispozici,“ řekl ředitel školy Jan Remeš. Kromě toho jsou v učebnách nové multimediální katedry pro učitele včetně počítačů, demonstrační stoly, lavice, židle, skříňové sestavy na pomůcky, sady měřících senzorů, interaktivní dataprojektory a ozvučení. „V učebně fyziky máme nyní 5 počítačových pracovišť, v laboratoří chemie zase plně vybavené laboratorní pracoviště včetně celoprosklené demonstrační digestoře,“ pochvaloval si ředitel Remeš.
Chemická laboratoř v ZŠ Větrná
V ZŠ Sportovní šlo o opravy dvou učeben a dvou kabinetů informatiky. Ve třídách byly nainstalovány nové klimatizační jednotky, v učebnách byl zavěšen akustický podhled, ve všech místnostech došlo na pokládku nových podlah a také zde byly místnosti vymalovány. Nechyběla ani výměna umyvadel a obkladů a osazení nových dveří. V učebnách jsou k dispozici nové počítačové stoly a židle, skříně a skříňky na pomůcky i nové učitelské katedry. V kabinetech nechybí nové pracovní stoly a skříně. „Žáci i učitelé však určitě nejvíce přivítají, že nám přibyly nové počítače, velké interaktivní dotykové displeje, robotické soupravy, 3D tiskárna, sady měřících senzorů, ozvučení, ale i nový nábytek a vybavení,“ definoval ředitel ZŠ Sportovní Milan Melichárek. „Jsme moc rádi, že můžeme prostřednictvím nových výkonnějších počítačů využít kvalitní internetové připojení ve škole pomocí optického kabelu. Práce v nových moderních počítačových učebnách tak bude spolehlivější, rychlejší, a budeme moci využívat i náročnější výukové programy. Žáci se tak mohou těšit v těchto učebnách nejen na výuku informatiky, ale také ostatních vyučovacích předmětů. Každopádně je to pro nás velký posun a přínos,“ zhodnotil Milan Melichárek.
Nově vybavená učebna v ZŠ Sportovní
Podmínky pro výuku dětí se město snaží průběžně zlepšovat v rámci všech svých škol už řadu let. „Projekt, při kterém dochází k modernizaci učeben ve školách, je v našem městě již potřetí. Takových příležitostí rádi využíváme, protože vývoj jde velmi rychle dopředu a my chceme jít s dobou. Naší snahou je zabezpečit žákům i pedagogům našich škol co nejlepší podmínky pro výuku,“ řekl starosta města Stanislav Blaha.
V Uherském Hradišti je celkem 6 základních škol zřizovaných městem. Ani školy, které v současnosti nejsou součástí projektu modernizace učeben, v přípravách na nový školní rok nezahálely a nutné opravy a údržba probíhaly v době letních prázdnin na každé z nich.
„Všechny školy jsou na rozjezd nového školního roku dobře připraveny a žáky čeká jak příjemné prostředí, tak zajímavé učební plány, spousty nových aktivit, projektů, kurzů nebo zahraničních zájezdů. Letos v září do našich základních škol nastupuje celkem 2 500 žáků, z toho je více než 290 prváků. A co se týká mateřských škol, ty jdou do nového školního roku se zcela naplněnou kapacitou všech 30 tříd,“ informovala radní pro oblast školství Zuzana Vandame.
Dvouletý projekt Modernizace odborných učeben v Uherském Hradišti je spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové náklady na stavební práce a vybavení učeben v ZŠ Sportovní a ZŠ Větrná byly 16,8 milionů korun, z toho předpoklad příjmu dotace IROP je 13 milionů korun.
Úvodní foto: nově vybavená učebna v ZŠ Sportovní