Uherské Hradiště žilo vínem a tancem

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.jpg

Uherské Hradiště zažilo víkend plný barev, hudby a tance, který přinesla jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí roku v regionu – XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Tato událost každoročně přitahuje tisíce návštěvníků, kteří si přijíždějí užít jedinečnou atmosféru propojující tradiční folklór, místní vinařství a historické památky.

Přehlídka lidového umění a folkloru

Pro mnohé, místní i obyvatele regionu, se slavnosti stávají vrcholem roku, kdy s hrdostí oblékají své kroje a předvádějí bohaté dědictví svých předků. Lidé z jednotlivých mikroregionů, obcí a měst se přijeli předvést v sobotním slavnostním průvodu městem, letos s podtitulem Víno a tanec, který trval bezmála 3 hodiny a zúčastnilo se jej přibližně 2,5 tisíce krojovaných ze 71 měst a obcí, kteří naplnili město veselím, tancem a zpěvem. Ulice Uherského Hradiště se proměnily v pestrou paletu lidových krojů, zatímco návštěvníci ochutnávali lahodná vína a burčák od místních vinařů nebo navštívili Hradišťský jarmark, kde si mohli koupit jak něco na chuť, tak také nejrůznější výrobky lidových řemeslníků nebo něco hezkého na sebe. 

Hradišťský jarmark.JPG

Hradišťský jarmark

Letošní ročník nabídl celkem takřka 200 nejrůznějších vystoupení, od folklorních souborů, lidových muzik, dechových hudeb, koncertů hudebních uskupení nejrůznějších žánrů, až po divadelní představení.

Výjimečné bylo už páteční večerní slavnostní zahájení celých slavností. Po oficiálním úvodu zahájily slavnosti prvním folklorním tanečně-hudebním pořadem, a to premiérovým představením lidové kultury Horňácka s názvem Chodníčky horňáckých písní.

Vysoce atraktivní a hojně navštívené však byly také prezentace jednotlivých mikroregionů (Dolní Poolšaví, Ostrožsko/Veselsko, Buchlov, Za Moravú, Staroměstsko, Bílé Karpaty, Východní Slovácko) a měst Uherské Hradiště a Uherský Brod,  kde se se svými pořady představila řada folklorních souborů, cimbálových muzik, dechových hudeb či pěveckých sborů.   

Významnou událostí byl pořad Ze srdce Slovácka, ve kterém se v sobotu odpoledne prezentovalo samotné Uherské Hradiště. Pořad přinesl vystoupení místních cimbálových kapel Cifra, Špica a Kunovjan, folklorních souborů Kunovjan a Míkovjan, ale také hostujícího NS Kohoutek z Chrudimi.

Ze srdce Slovácka.JPG

Ze srdce Slovácka

Úsměvy na tvářích diváků vykouzlila oblíbená vystoupení nejmladších folkloristů - od  dětských cimbálových muzik, které se v sobotu představily ve Smetanových sadech v přehlídce Hrajte ně, husličky až po malé zpěváčky v nedělním pořadu Zazpívej slavíčku.

Zazpívej slavíčku.JPG

Z pořadu zazpívej slavíčku

Jedinečnou součástí slavností byla také tradiční krojová přehlídka, letos pod názvem  Červená k radosti, černá k žalosti, kterou připravily Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová. Tato fascinující podívaná se zaměřila na symboliku barev v krojích a přiblížila divákům krásu a historii tradičního oděvu.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.jpg

Krojová přehlídka Červená k radosti, černá k žalosti

Milovníci vína si přišli na své zejména při největší vinařskou akci slavností, kterou byla  Oslava vína v Redutě pořádaná vinaři z Mařatic. Prezentační prodejní výstavu s výběrem vín z 10 známých vinařství ze Slovácka si nenechaly ujít stovky návštěvníků.

Již posedmnácté se nedílnou součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek stalo Putování Vinohradskou ulicí.  A také letos památkou uličkou, plnu vinných sklepů, „putovaly“ tisíce návštěvníků. Akce nabídla pestrou směsici tradiční vinařské atmosféry, kdy se otevřely brány historických měšťanských vinných sklepů, ale také unikátních barokních pokladů. Hosté měli možnost navštívit například vyhlášený vinný sklep U Lisu, Vinařský dům Mařatice a labyrint Sklepy Mařatice s fascinujícími šesti výškovými úrovněmi a téměř třemi sty metry chodeb. Letošním lákadlem byla rozšířená nabídka více než dvaceti venkovních stanovišť s víny a gurmánskými specialitami, doprovázená hudebními vystoupeními. Své víno představili nejen místní vinaři, ale také hosté z dalších oblíbených vinařských destinací.

Památky

Po celý víkend 7. – 8. září rezonovalo Uherským Hradištěm letošní heslo Dnů evropského dědictví Památky spojují svět. 

Celkem bylo možné v Uherském Hradišti navštívit 22 historických objektů a památek. S tradičně velkým zájmem návštěvníků se setkaly prohlídky města s průvodcem nebo bývalé věznice v Uherském Hradišti, u kterých byly rezervace na všechny termíny beznadějně zaplněny.

Bývalá věznice.JPG

Lidé čekají na prohlídku bývalé věznice

Slovácké slavnosti letos už o jeden rok přesáhly svou dvacetiletou tradici. Z původně menší akce, která v roce 2003 doprovázela Den otevřených památek, se slavnosti vyvinuly ve velkolepou oslavu lidové kultury a vinařství Slovácka. Podle pořadatelů se letošní ročník mimořádně vydařil:

„Je to víkend, který lze jen těžko popsat slovy, řekl starosta města Stanislav Blaha, který letošní slavnosti hodnotí jako nezapomenutelné. Atmosféra, kterou zažijete jen tady, když se městem line lidová písnička, cimbálovka a všichni se společně radují – to je to, co dělá slavnosti tak výjimečnými. Je to víkend plný zážitků, které vám vystačí zase na rok, ale zároveň také událost, která nám všem připomíná, odkud pocházíme a na co můžeme být hrdí. Ze srdce děkuji všem, kteří přijeli a nevzdali to v tom horku. A velké díky patří také všem majitelům a správcům památek, kteří otevřeli jejich brány a pomohli návštěvníkům nahlédnout také do historie našeho města“.

„XXI. ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek měl své motto „Víno a tanec“. Tyto dva atributy o víkendu roztančily město a naplnily duše návštěvníků radostí a mnoha zážitky. A vzhledem k tomu, že celý víkend proběhl prakticky bez problémů, jej můžeme zhodnotit jako velmi podařený. Doufám, že jsme lidem udělali radost a splnili jejich očekávání,“ zhodnotil slavnostní víkend Antonín Mach, ředitel pořádající Klubu kultury Uherské Hradiště.  

-JP- 

Zveřejněno dne: 8. září 2024. Aktualizováno: 25. září 2024