Obrazy z věznice nenechají nikoho chladným

IMG_2157.JPG Den památky obětí komunismu dne 27. června si město Uherské Hradiště připomene zvláštním způsobem. Přímo na zeď bývalého totalitního žaláře byly umístěny velkoformátové fotografie, které odhalují, co se za samotnou zdí skrývá.

Exteriérovou výstavu Za zdmi věznice tvoří 9 velkoformátových fotografií, které zachycují současný stav věznice – exteriéru i interiéru, např. vězeňský dvůr, kapli nebo trakt samovazeb, kde v budoucnu vznikne tzv. Muzeum totality. Desátý panel informuje o expozici Věznice Uherské Hradiště ve výstavních prostorách Reduty. Panely o rozměrech 2,5 x 1,7 metru budou umístěny na zdi a budově věznice v ulici Politických vězňů a na místě zůstanou až do doby oprav komplexu.

Cílem výstavy je přitáhnout pozornost k této problematice a prostřednictvím fotografií nabídnout pohled za zdi věznice, která je až na výjimky veřejnosti nepřístupná.

„Dlouho bojujeme o záchranu této státem chráněné památky. Fotografie ukazující katastrofální stav věznice a přitom stále nesoucí odkaz totalitní zvůle nenechají nikoho chladným,“ okomentoval přípravu výstavy Stanislav Blaha, starosta města. Fotografie objektu jsou podle něj připomínkou, že otázky kolem věznice jsou nyní aktuálnější, než kdykoliv dříve. „Stopa krutosti komunistického režimu nesmí být smazána z mapy Hradiště. Na vzniku muzea totality už se intenzivně pracuje a do areálu se nastěhuje také soud, který zde historicky sídlil. Myslím, že symboličtějšího místa pro tyto dvě instituce v Hradišti asi není,“ dodal starosta.

Výstava navazuje na expozici Věznice Uherské Hradiště, která je od roku 2017 instalována v Redutě v Uherském Hradišti a představuje dějiny věznice s akcentem na nacistickou a komunistickou totalitu.

Výstava Za zdmi věznice vznikla ve spolupráci města Uherské Hradiště, Klubu kultury, Slováckého muzea, spolku Memoria a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Uh. Hradišti a veřejnosti bude představena dne 27. června 2018, kdy si připomínáme Den památky obětí komunismu (1950).

Autory fotografií jsou Ladislav Chvalkovský a Drahoslav Ramík. Autory výstavy jsou Anna Stránská (spolek Memoria) a Pavel Portl (Slovácké muzeum). Tisk:  firma Image Up, s. r. o.

Kontakty na odpovědnou osobu