Pozitivní příklady nakládání s reklamou ve veřejném prostoru

Už více než dva roky se město Uherské Hradiště aktivně snaží o nápravu tzv. reklamního smogu, který je problémem většiny měst. Jde o nekontrolované množství a rozsah reklamních sdělení, kterými se na sebe snaží strhnout pozornost podnikatelé, prodejci, pojišťovny a další. Uvádíme několik nových, pozitivních příkladů, jak se na objekty dá umístit vkusné a jednoduché označení, které neruší architekturu domu a přitom neschází žádná důležitá informace.

S reklamním znečištěním se v podstatě setkáváme na každém kroku, a to i mimo městská sídla. Architekti města Uherské Hradiště jsou přesvědčeni, že přemíra informací způsobí „slepotu“ vůči nim. „Předsevzali jsme si, že budeme majitele provozoven a budov přesvědčovat o tom, že méně je více. Počet opakování slova SLEVA není údernější než jeden údaj, jen způsobí, že mnohdy krásný dům, který je sám o sobě reklamou pro provozovnu, se ztrácí pod tíhou informací,“ nastínila Martina Radochová z útvaru městského architekta.

Architekti jednají s obchodníky a živnostníky jednotlivě a pomocí pozitivních příkladů je přesvědčují o významu umírněnosti v rozsahu reklamních sdělení na fasádách. „Pokud se jedná o komplikovanější situaci například s více provozovnami v jednom objektu, jsme schopni zajistit návrh grafického studia, který majitelé mohou nebo nemusí přijmout, ale minimálně jim ukáže cestu, jak lze problém řešit,“ upřesnila Radochová. Důkazem, že to jde, je příkladný přístup několika živnostníků a majitelů objektů ve městě, jak dokládají fotografie.

zlat0.jpg

Výklad zlatnictví byl podobný nástěnce, vedle jej navíc doplňovala cedule zabírající velkou část fasády

zlat2.png

Majitel zlatnictví očistil výlohu, zato vedlejší výklad se zcela ztrácí pod celoplošným polepem

zlat2.jpg

Totéž místo po úpravě, obě provozovny zaslouží pochvalu

P8020550.JPG

Nesjednocené reklamy na fasádě domu

IMG_1778.JPG

Nynější stav: všechny místní provozovny v jednotném stylu reklamy

P2030547.JPG

Ještě nedávno byl u vchodu do Atria neuspořádaný shluk poutačů

P8160555.JPG

Mnohem příjemnější pohled na to, co uvnitř budovy najdete

-LH-

-JP-

 

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz