První z akcí k sametové revoluci právě probíhá, další se chystají

005_2_masarykovonamesti.jpg Palackého náměstí v Uherském Hradišti zdobí v těchto dnech dvaadvacet panelů se 107 fotografiemi z období sametové revoluce 1989. Město hostí premiérovou verzi fotografické výstavy České tiskové kanceláře s názvem Okamžiky sametové revoluce, připravené k 30. výročí listopadových událostí. Jedná se o první veřejnou akci města Uherské Hradiště, která se váže k oslavám, další jsou ve stádiu příprav. Podílet se na nich mohou i sami občané města.

Výstava "Okamžiky sametové revoluce", kterou uspořádalo město ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří a Letní filmovou školou, má za sebou i oficiální otevření. V poslední červencový podvečer pozdravili návštěvníky u dosud neuveřejněných snímků starosta města Stanislav Blaha, generální ředitel ČTK Jiří Majstr (na snímku vlevo) i ředitelka LFŠ Radana Korená.

_DGL2193.jpg

Přítomno bylo také několik osobnosti spojených s listopadovými událostmi 1989 v Uherském Hradišti: Igor Stránský, Ladislav Šupka, Jaroslav Zapletal, Jan Gogola, Miroslav Potyka, Radovan Kunc či Michal Stránský. Město hostí premiérovou verzi fotografické výstavy České tiskové kanceláře "Okamžiky sametové revoluce" až do 20. září. Mezi 107 fotografiemi z 29 měst a obcí z celé České republiky najdou návštěvníci také 5 historických snímků přímo z Uherského Hradiště.

IMG_1365.JPG

Další výstavu, doplněnou dokonce o publikaci "Sametová revoluce v Uherském Hradišti" připravuje Slovácké muzeum.  Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu 2019 ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea. „Výstava bude určena všem pamětníkům listopadových a prosincových událostí roku 1989, ale samozřejmě a především těm, kteří tuto etapu dějin nepamatují a teprve ji objevují,“ slíbil místostarosta  města a ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.Knihu o sametové revoluci připravuje ve spolupráci s pamětníky a protagonisty listopadových událostí historik Slováckého muzea Pavel Portl. Publikace bude mít přes sto stran plných dobových fotografií, z nichž většina dosud nebyla publikována, a také dobové dokumenty z fondu Slováckého muzea.

Do třetice výstav k výročí 30 let od sametové revoluce vznikne také expozice Proměny města 1989 - 2019. Cílem výstavy, která začne v říjnu (termín bude upřesněn) bude připomenout v odstupu 30 let formou srovnávacích fotografií nejvýraznější proměny vzhledu či obrazu města Uherského Hradiště.

Řadu exponovaných míst, zejména v centru města, město má fotograficky zdokumentovánu, ale rozhodně ne všechna místa, která prošla zásadní proměnou. Ještě větší absence obrazové dokumentace je u lokalit a míst mimo historické jádro města. Město proto prosí o zapůjčení fotografií, které ukazují na stav města kolem roku 1989.

Kontaktní osoba pro zapůjčení fotografií či jiných materiálů:

Libuše Hradilová, telefon 575 252 242, e-mail: libuse.hradilova@mesto-uh_cz

foto: město Uherské Hradiště, úvodní foto: Masarykovo náměstí kolem roku 1989