Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2017

slavnosti.jpg Město Uherské Hradiště, nabídne v sobotu 9. a v neděli 10. září 2017 už patnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Na velkolepé oslavě folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel se představí tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. Město očekává značný zájem ze strany vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles, řemeslníků, ale hlavně návštěvníků, kteří na festival přijíždějí v řádu desítek tisíc.

Slavnostní zahájení bude opět na Masarykově náměstí, a to v pátek 8. srpna, začátek je ve 20:00 hodin. Po oficiální části čeká diváky představení mikroregionu ZA MORAVÚ a jeho obcí.

Nosná struktura programové linie slavností se nemění. Jako každý rok bude největším diváckým lákadlem tahákem slavnostní průvod – ten letošní nese název „Společně a slavnostně“. 

Velmi oblíbené jsou národopisně laděné pořady, letos to bude například pořad věnovaný nedožitým 95. narozeninám primášské legendy Hradišťanu J. V. Staňka (Slovácká búda, sobota 16:00), či každoročně velmi populární etnografický program o krojích a zvycích (autorky Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová, Kolejní nádvoří, neděle 13:30), letos zaměřený na ženské účesy a obřadní úpravu hlavy „Nezaplétajte, mamičko, mňa na tuho“.  Z koncertů zaujmou Jitka Šuranská Trio se speciálním hostem Jiřím Slavíkem, skupina Banda (world music, SR) či zpěvačka Veronika Rabada (SR). Zábava pro děti bude připravena v Bastionu a Středověkém městečku ve Smetanových sadech.

Celý program zde: www.slavnostivinauh.cz/program

Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude také Park Rochus, kde bude pořad s názvem Aj ty svatý Rochu, daj nám vína trochu. Od 14:00 do 18:00 bude na Rochus zajištěna doprava - autobusové nádraží Uherské Hradiště - nástupiště č. 26.

Omezení provozu na komunikacích v souvislosti s konáním Slováckých slavností vína a otevřených památek:

 9. 9. 2017 od 9:00 – do 12:00 hod krátkodobé omezení provozu na ul. Sokolovské, Všehrdově a Palackého nám. po dobu průchodu průvodu

 Od 8. 9. 2017 (od 18:00 hod) do 10. 9. 2017 (do 20:00 hod) úplná uzavírka ul. Svatováclavská (od ul. Kollárova), Komenského náměstí, ul. Hradební (od ul. Havlíčkova směrem ke Klubu kultury), ul. Poštovní, Masarykova náměstí, ul. Nádražní a Mariánského náměstí (od ul. Vodní)

 Od 9. 9. 2017 (od 6:00 hod) do 10. 9. 2017 (do 07:00 hod) úplná uzavírka ul. Vinohradská

Pozn. Objízdné trasy nejsou stanoveny, provoz bude usměrňován prostřednictvím PČR a městské policie.

Dopravní policisté budou zajišťovat plynulost dopravního omezení, které si vyžádá průvod krojovaných z Vinohradské ulice do centra. Celý úsek bude po dobu průvodu uzavřen. Průvod protne silnici I/55 na křižovatce ulic Sokolovská, Všehrdova, Maršála Malinovského a Velehradská třída. Policisté budou na této křižovatce střídavě umožňovat krojovaným projít a střídavě pouštět projíždějící auta ve směrech Kunovice - Staré Město a naopak.

Parkování: 

Aby si návštěvníci mohli slavnosti plnohodnotně vychutnat, doporučujeme tentokrát ponechat vozidla doma a k dopravě na slavnosti v Uherském Hradišti využít dle možností pěší dopravu a prostředky hromadné dopravy (autobus, vlak) nebo jízdní kolo. Pro návštěvníky, kteří nebudou mít jinou možnost dopravy na Slavnosti vína a zvolí osobní automobil, doporučujeme k odstavení vozidla za 20,- Kč/den (zpoplatněny pouze pracovní dny a sobotní dopoledne) velkokapacitní parkoviště u vlakového nádraží ČD Jih a ČD Sever. Dále je možné využít parkoviště Na Stavidle, na Velehradské třídě (naproti autobusového nádraží) a na náměstí Míru (u kina Hvězda). V krátké dochůzné vzdálenosti od centra města i ul. Vinohradské je možné bezplatně parkovat na Studentském náměstí nebo na parkovišti u Zimního stadionu. U parkovišť přímo v centru města je třeba počítat s tím, že některá budou nepřístupná s ohledem na uzavírky komunikací a také s tím, že I. a II. parkovací zóna není určena pro dlouhodobé parkování.

Technické a ostatní údaje:

Úklid / odpadky: Na svoz odpadkových košů bylo dohodnuto navýšení intenzity na 3x denně. Současně bude navýšen počet míst k ukládání odpadků o mobilní stojany s igelitovými pytli v rozsahu obdobném jak v minulých letech.

Počet prodejních a prezentačních stánků: cca 300, rozmístění bude zhruba stejné jako v předchozích letech

Veřejné toalety: Dostatečné množství toalet po celém městě vč. přístaviště, průběžná údržba je zajištěna, umístění mobilních toalet: na Komenského náměstí za Redutou.

Financování: Město Uherské Hradiště – 1,1 milion korun, Nadace Synot - 1 milion korun, Vinařský fond – 500 tis. korun, Zlínský kraj 300 tis. korun (financováno přes město Uh. Hradiště).

 

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz