Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2018

IMG_6069.JPG Město Uherské Hradiště se připravuje na událost roku. V sobotu 8. a v neděli 9. září 2018 město pořádá už šestnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.

Slavnostní zahájení bude opět na Masarykově náměstí, a to v pátek 7. září, začátek je ve 20:00 hodin. Po oficiální části čeká diváky vystoupení cimbálové muziky HARAFICA a jejích hostí. Jako každý rok bude největším diváckým lákadlem tahákem slavnostní průvod – ten letošní nese název „Znovu společně a slavnostně“.  Velmi populární je každoročně etnografický program o krojích a zvycích autorek Ludmily Tarcalové a Marty Kondrové, letos zaměřený na mužské slavnostní pokrývky hlavy ze Slovácka s názvem Klobúček s kosírky kohútí (Kolejní nádvoří, neděle 13:30). Tradiční koncert má připravený legendární Hradišťan, pozoruhodná vystoupení přinesou také brněnští Cimbal Classic, slovenská ethno kapela Rusín Čendeš Orchestra nebo dívčí klezmerová kapela Simcha

100. výročí vzniku Československa připomínají organizátoři účastí řady slovenských interpretů a souborů v několika pořadech víkendového programu - československým duchem bude protnut už zahajovací pořad Harafice, kde jako hosté vystoupí ženské trio Krajka a muzikanti ze Zlatých huslí, mezi další slovenské hosty patří Folklórny súbor Považan, Dechová hudba Drietomanka či  Folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy.

Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Na Masarykově i Mariánském náměstí se můžete setkat s nabídkou více než stovky výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark bude samozřejmě doplněn o zastávky s rozmanitou nabídkou jídel a pití. Zábava pro děti bude připravena v Bastionu a Středověkém městečku ve Smetanových sadech. Řada programů je však situována také do Muzea v přírodě Rochus nebo na Výšinu sv. Metoděje.

Celý program zde: http://www.slavnostivinauh.cz/program

Slavnosti přinesou také některé novinky. Na oslavu folkloru, tradic a zvyků v Uherském Hradišti láká nová znělka, program na Masarykově náměstí bude probíhat na zbrusu novém, moderním pódiu. V rámci slavností budou představeny unikátní vystřihovánky se Staroměstsko-jarošovským krojem, jsou vydány a vyrobeny nové propagační a upomínkové předměty. Na Masarykově i Mariánském náměstí bude nově možné se zadarmo připojit k internetu.

„Vzhledem k letošnímu 100. výročí založení samostatného Československa se letošní slavnosti nesou ve velmi povznášejícím a slavnostním duchu. Rád bych připomněl, že naše slavnosti ideově navazují na významnou prvorepublikovou událost, kterou byla národopisná a hospodářská Výstava Slovácka 1937, jež se doslova a do písmene stala výkladní skříní Slovácka. Jsem velmi vděčný všem, kdo se o znovuzrození tradice lidové slavnosti ve smyslu vinobraní či dávných dožínek v roce 2003 postarali,“ vyjádřil se starosta města Stanislav Blaha. Součástí celého víkendu jsou Dny evropského dědictví, které městu umožňují bezplatně otevřít celou řadu památných míst ve městě, z nichž některá nejsou běžně přístupná. Největší zájem při tom bývá o návštěvu bývalé věznice. „Možná je to jedna z posledních příležitostí vidět celý komplex v jeho původním stavu před plánovanou rekonstrukcí,“ upozornil starosta.

V letošním roce bude v rámci Dnů evropského dědictví zpřístupněno celkem 20 historických objektů, většina z nich po oba dny. Mnohé o historii města se návštěvníci rovněž dozvědí, pokud se vydají na některou ze čtyř nedělních prohlídek města s průvodcem. Více zde: http://www.slavnostivinauh.cz/den_otevrenych_pamatek

Přejeme všem návštěvníkům, hostům i obyvatelům města příjemné prožití největšího folklorního svátku v roce a poznávání historie i současnosti památek v Uherském Hradišti

Oficiální stránky Slováckých slavností vína a otevřených památek: http://www.slavnostivinauh.cz/

-JP-

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz