Slovo starosty: Co pro nás znamená zákaz volného pohybu?

IMG_9223.JPG Vážení občané, od dnešního dne až do 24. března platí vládou vyhlášený Zákaz volného pohybu osob. Zde je několik zásadních otázek a odpovědí, co pro nás vlastně zákaz znamená.

Co znamená nařízení vlády? Nesmím vůbec chodit ven?

Můžete jít ven, ale musíte mít pádný důvod. Samozřejmostí je cesta do práce a z práce. Ale můžete jít třeba nakoupit potraviny, drogerii, donést léky babičce, vyvenčit psa. Volným jazykem přeloženo znamená zákaz: nechoďte mezi  lidi, když nemusíte.

Bude omezená doprava?

Ne, není tendence veřejnou dopravu omezovat, spíše naopak, lidé se musí dostat do práce.  Dopravci budou ve vozidlech ve zvýšené míře udržovat pořádek a desinfikovat prostory pro pasažéry. Také ve vozidlech veřejné dopravy se snažte mít odstup od ostatních lidí.

Může mě kontrolovat policie?

Z nařízení vlády nevyplývá, že vás bude policie jednotlivě kontrolovat. Policie bude v ulicích proto, aby ohlídala dodržování zákazu volného pohybu. Tím je míněno, aby se nescházely skupiny osob – příkladem může být, aby neseděla parta mládeže na lavičkách v parku. Jde o to, co nejvíce minimalizovat kontakt mezi lidmi. 

Co dělat, když je někde více lidí pohromadě, třeba v prodejně potravin?

Doporučuje se na veřejnosti zachovávat odstup alespoň 2 metry od ostatních. A v obchodech neplatit hotově, ale kartou. Za sebe ještě dodávám: máte-li roušky, noste je. Ještě před epidemií zmizely z obchodů a teď je takřka nikdo nenosí.

Jaké obchody budou otevřené v době zákazu volného pohybu osob?

Samozřejmě potraviny a všechno co bylo otevřeno od soboty 14. března: lékárny, drogerie, čerpací stanice či prodejny zboží denní potřeby. Ode dneška se ale zákaz nevztahuje na opravy silničních vozidel, odtah vozidel, prodej náhradních dílů dopravních prostředků, prodej zahrádkářských potřeb, pokladní prodej jízdenek, lázeňská zařízení, květinářství, pohřební služby, výdej a prodej zdravotnických prostředků či výdejny produktů. Naopak nově se neubytujete v hotelu, nepůjdete do autoškoly a nesvezete se alternativním taxíkem.  Nově budou zavřené i prodejny s elektrospotřebiči. Tady bych dále upozornil, že po dobu tohoto opatření nebude v Uherském Hradišti vybíráno parkovné na parkovištích, ta budou volně k užití bez poplatku.

Co byste doporučil občanům?

Aby byli moudří a přijali opatření taková, jaká jsou. Nikdo nás přece nechce buzerovat nebo omezovat naši svobodu. Přinést domů koronavirus nikdo normální nechce, tak opatření respektujme. Naše pradědy a dědy povolávali do armády, do války, my máme být jenom doma, nechce se mi věřit, že bychom to nebyli schopní vydržet? Věřím ve zdravý selský rozum. 

Vážení občané, 

velmi si vážím vaší zodpovědnosti a respektování nařízení vlády a děkuji vám, že k němu přistupujete se vší vážností. 

Stanislav Blaha

Kontakty na odpovědnou osobu

Odpovědná osoba
Fotografie kontaktu

Ing. Stanislav Blaha

T: 572 525 103
E: Stanislav.Blaha@mesto-uh_cz