Květinová socha ženy v kroji ozdobila náměstí

IMG_9671.JPG Kovaná socha v ženském lidovém kroji od uměleckého kováře Vítězslava Bobčíka ozdobila jen pár dnů před tradičními Slováckými slavnostmi vína a otevřených památek jeden z koutů Masarykova náměstí v Uherském Hradišti. Dílo s názvem "Mařaťanka" má vzdát hold všem, kteří v dnešní době dodržují tradice, nosí s hrdostí kroj, rozvíjí tradiční řemesla a chrání odkazy našich předků.

Postava ženy v životní velikosti na sobě nese stylizaci staroměstsko-jarošovského svátečního kroje, který je typický pro Uherské Hradiště a jeho městské části, konkrétně Mařatice, Jarošov, Sady a Vésky. Zajímavostí je, že přední sukni, neboli fěrtůšek, může mít socha vysázený buď z živých květů, případně může být za nepříznivých klimatických podmínek květinová výzdoba nahrazena zdobenými pláty představujícími sukni.

Socha byla vytvořena uměleckým kovářem Vítězslavem Bobčíkem z Podolí. První návrhy vytvořil již v roce 2017 a od té doby celý projekt zrál do stávající podoby.
"Když mě z uherskohradišťské radnice oslovili, že by do ulic města chtěli přinést tradiční řemeslné umění, které by bylo navíc propojeno s živými květinami, byla to pro mě velká výzva. Pokud vím, tak taková kovaná socha postavy propojená s květinami jinde neexistuje a samotné technické řešení mně nedalo několik nocí spát. Nicméně moje žena je zahradní architektka, tak jsme společně našli způsob, jak nechat sochu z kovu rozkvést přímo uprostřed srdce Slovácka," popsal vznik díla Bobčík.Ten je od roku 2015 nositelem značky Tradiční výrobce Slovácka a v roce 2020 získal jako první kovář v historii Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Podle starosty dílo do veřejného prostoru královského města rozhodně patří. "Uherské Hradiště je jako srdce Slovácka centrem nejenom lidové kultury, tradic a řemesel, ale i umění. Umělecká díla v ulicích nemohou chybět," řekl starosta Blaha. "Touto sochou chceme vzdát hold všem, kteří i v dnešní moderní době nosí kroje, mají k nim vztah, a také těm, kteří o ně léta pečují a své umění předávají mladším generacím. Navíc chceme ukázat všem, co přijedou do Uherského Hradiště, že jsme na naše bohatství - kroje, řemesla a tradice patřičně pyšní," doplnil starosta.

Ztvárněný typ kroje je k vidění také v okolí Uherského Hradiště a v různých podobách jej můžete obdivovat třeba během tradičních slováckých hodů v obcích uherskohradišťského Dolňácka
či na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek (letos proběhnou v Uherském Hradišti od 9. - 11. září).

Dílo "Mařaťanka" je čtvrtou sochou na území města, která znázorňuje postavu v lidovém kroji. Hned tři z nich jsou od téhož autora - akademického sochaře Jana Habarty. Patrně nejznámější je socha mladého muže – šohaje oděného do slováckého kroje (Jan Habarta, 1957) stojící na Památníku obětem II. světové války na náměstí Míru. Další sochou v kroji je lidový Hudec stojící před Klubem kultury (Jan Habarta, 1978). V lidovém oděvu je také Chlapec s kohoutem, jehož socha je umístěna před obchodním centrem ve Štěpnicích (Jan Habarta, 1982).

Více o info o autorovi sochy, Vítězslavu Bobčíkovi, najdete zde:
https://issuu.com/mestouh/docs/zuh_2020_11_web/s/11244188

Audio pro novináře - starosta Stanislav Blaha - najdete zde:

 2022-09-04-starosta Stanislav Blaha - květinová socha.mp3

IMG_9629.JPG

IMG_E9658.JPG

IMG_9620.JPG

IMG_E8905.JPG

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Ing. Dagmar Vacková

T: 572 525 121
M: 605 203 073
E: Dagmar.Vackova@mesto-uh_cz