Těšíme se na vás. Roztančíme celé Hradiště!

IMG_5812.JPG Už sedmnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek pořádá v sobotu 7. a v neděli 8. září 2019 město Uherské Hradiště. Historické centrum města, ale i všechny parky, náměstí a prostranství zaplní krojovaní z blízkého i širokého okolí. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků. Své brány otevřou také památky města, a to včetně těch, které jsou v průběhu roku běžně uzavřeny.

První ochutnávky vína vypuknou už v pátek 6. září, na Masarykově náměstí bude připraven Vinný stan s ochutnávkou regionálních vín a cimbálovou muzikou OHNICA (17:00 - 19:45  a 21:30 - 23:00).

Slavnostní zahájení celých slavností bude v pátek ve 20:00 hodin. Po oficiálním úvodu čeká diváky PROCHÁZKA PO VISEGRÁDU - V4, komponovaný pořad, ve kterém se představí CM Lubomíra Graffe, CM Bálešáci, Staroměští mládenci a bývalí sólisté VSPT Jánošík, VUS Ondráš, SĽUK, Lúčnice, Státního souboru, Vranovčanu, Magury, Družby, Doliny a Hradišťanu.

Jako každý rok bude největším diváckým lákadlem slavnostní průvod – ten letošní nese název „Roztančíme celé Hradiště“.  Každoročně jej tvoří několik tisícovek krojovaných účastníků z bezmála stovky obcí a měst, a to nejen ze Slovácka, ale i z Podluží, Hané a Valašska. Letos se v krojovaném průvodu představí i obce mikroregionu Bojkovsko a znovu se setkáme s krojovanými zástupci Uherského Brodu. Již nyní je potvrzeno, že krojovaných budou nejméně 3 tisíce a jejich počet ještě naroste.  

I letos bude na Masarykově náměstí, v části před Jezuitskou kolejí, situováno velkokapacitní pódium, které mělo v loni na této akci svoji premiéru. Průvod bude gradovat jako v minulých letech v Poštovní ulici, dále bude pokračovat k pódiu na Masarykově námětí a vzhledem k umístění pódia v části náměstí před Jezuitskou kolejí se bude rozcházet do Protzkarovy a Nádražní ulice.

Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark (so od 9:00, ne 8:00 – 18:00 hodin). Na Masarykově i Mariánském náměstí se můžete setkat s nabídkou více než stovky výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark je samozřejmě doplněn o zastávky s rozmanitou nabídkou jídel a pití.

Některé tipy z programu:

V průběhu obou dnů se na celkem 20 místech po celém městě představí značné množství folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů či dechových kapel, např: BLATNIČKA, BORŠIČANKA, ŠAROVEC, CM BÁLEŠÁCI, OHNICA, CM STANISLAVA GABRIELA, OLŠAVA, VČELARAN, SUDOVJAN, PENTLA, KUNOVJAN, CM JAROSLAVA ČECHA a mnozí další, kteří vystoupí v jednotlivých pořadech či v programech mikroregionů. 

Kromě toho má tradiční koncert připravený legendární HRADIŠŤAN (neděle 10:30, Kostel zvěstování Panny Marie). Na slavnostech vystoupí také Petr Bende & Band spolu s Cimbálovou muzikou Gromba (neděle, 12:00, Masarykovo nám.). Své slovo bude mít také taneční divadlo, konkrétně maďarský soubor Ifjú Szivek v představení 77 verbunkov, který prezentuje různorodost verbuňkového tance v návaznosti na uchované tradice (sobota, 20:00, Masarykovo nám.)

Divácky velmi atraktivní byl v loňském roce pořad,  ve kterém se prezentovali finalisté přehlídky Zazpívej slavíčku, letos budou tvůrci pořadu Vlastimil Ondra, Jan Maděrič, Zdeněk Stašek a Jan Káčer  v tomto duchu pokračovat s novým pořadem Píseň mě unáší, představí se v něm dětští zpěváci Uherskobrodska, Uherskohradišťska, Kopanic a Zálesí (sobota 15.30, Kolejní  nádvoří). Dlouholetý pedagog Základní umělecké školy Pavel Štulír zase připravili pořad, který těží z historie cimbálových muzik na Základní umělecké škole v Uherském Hradišti: Hrajte ně, husličky aneb Od sunaru po kořalku (sobota 13.00), představí se bývalé i současné muziky z  „líhně“ cimbálovek. Podobně jako několik dalších folklorně zaměřených (například Búdko, búdko, kdo v tobě přebývá, sobota 16:00) se také tento pořad bude konat u Slovácké búdy, dávného centra setkávání milovníků tradiční lidové kultury.

Každoročně je velmi populární etnografický program o krojích a zvycích, letos zaměřený na svrchní krojové součástky ze Slovácka s názvem Mám já pěkný kabát nový. K pořadu zahraje cimbálová muzika Mladí Burčáci (autorky Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová, Kolejní nádvoří, neděle 13:30). 

Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude opět Park a skanzen Rochus, kde se v sobotu 7. září (14:00 – 18:00 hod.) uskuteční pořad s názvem Aj ty svatý Rochu, daj nám vína trochu. Na Rochus bude v uvedenou dobu zajištěna kyvadlová doprava - autobusové nádraží Uherské Hradiště - nástupiště č. 26. V neděli od 9:00 do 17:00 hodin proběhne program Návraty k lidové tradici.

Zábava pro děti bude připravena v Bastionu (sobota i neděle) a ve Středověkém městečku ve Smetanových sadech (neděle). Děti se mohou těšit na jízdy na ponících, skákací hrad, trampolínu a další atrakce. Skupina Memento mori nabídne dětem výstavu zbraní, soutěže, souboje, kolotoč a hry. Po řece Moravě opět po celý víkend poplují Muzikantské lodě Danaj, Morava a Hollandia, na kterých se představí skupiny Venca´s Group, Duo Graž, Frajeři a Děvčice.

Kompletní program slavností najdete zde: http://www.slavnostivinauh.cz/program

Otevřené památky

V rámci celoevropské akce Dny evropského dědictví bude zpřístupněno 21 objektů a dvě veřejné lokality. Jednou z nich jediná uherskohradišťská národní kulturní památka Výšina svatého Metoděje, kde se v neděli od 13. hodiny díky skupině nadšenců Čeládka řemeslná a hudebnímu uskupení Orakulum vrátí čas o mnoho století zpět. O životě na Výšině v době velkomoravské povypráví ve 13:00 hodin Luděk Galuška. Druhou lokalitou, která stoji za návštěvu, jsou vloni odhalené původní městské hradby za Klubem kultury se zahloubením v místě vodního příkopu.  Zásluhou Spolku Memoria a správce bývalé věznice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bude zpřístupněna vězeňská kaple a cely – samotky, tentokrát v širším rozsahu. Členové Memorie připravili působivé materiály o neslavné historii objektu a se studenty a skauty budou věznicí provádět. K prohlídce bývalé věznice nebude možné se objednat předem. Lékárna U Zlaté koruny bude k prohlídkám přístupná jen v sobotu, ovšem v neděli v 10:00 a ve 14:00 hodin zde proběhne přednáška Jiřího Jilíka Příběh lékárny a lékárníka Josefa Stancla.

Tradiční prohlídky Putování za historií města se uskuteční v neděli v 9:00, v 11.00, ve 14:00 a v 16:00 hodin, výchozím bodem je Matyášova brána v parku Jezuitská zahrada.

 Seznam památek najdete zde: http://www.slavnostivinauh.cz/pamatky

Putování Vinohradskou ulicí

Putování Vinohradskou ulicí je již nedílnou součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek a těší se stále větší oblibě. Také letos se všem milovníkům dobrého jídla a pití otevřou za tónů cimbálových muzik historické měšťanské vinné sklepy. 8 otevřených historických sklepů, 22 venkovních vinařských a gurmánských stanovišť, 12 cimbálových muzik, nejlepší vína slovácké vinařské podoblasti v rámci Národní soutěže vín (rekordních 563 vzorků vína z 69 vinařství). Začátek v sobotu 14:00 hodin.

Krojové vystřihovánky měly vloni úspěch, letos představí Vlčnovský kroj.

Během loňských Slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti spatřily světlo světa originální vystřihovánky – krojovaný pár ve slováckém kroji, z oblasti Uherskohradišťska. Tentokrát bude k dispozici kroj vlčnovský. Vystřihovánky se jmenují Družica a legrút z Vlčnova. Vlčnovský pár pojmenovali sami občané Vlčnova, na základě veřejné ankety a zvolili jména pro svou obec typická – Maruška a Jožka.

fvI2Va.jpg

Cílem projektu je rozšíření povědomí o slováckých krojích mezi širokou veřejnost a mimo to podpořit kreativitu a manuální zručnost dětí – vystřihovánky je možné si i vymalovat. Návštěvníci si je mohou  pořídit za 89,- Kč, a to přímo v prodejně Tradičního výrobku Slovácka v Uherském Hradišti nebo na eshopu http://tradicnivyrobek.cz/shop/

Omezení provozu na komunikacích: 

7. 9. 2016 od 9:00 – do 12:00 hod. krátkodobé omezení provozu na ul. Sokolovské, Všehrdově a Palackého nám. po dobu průchodu průvodu. Dopravní policisté budou zajišťovat plynulost dopravního omezení, které si vyžádá průvod krojovaných z Vinohradské ulice do centra. Celý úsek bude po dobu průvodu uzavřen. Průvod protne silnici I/55 na křižovatce ulic Sokolovská, Všehrdova, Maršála Malinovského a Velehradská třída. Policisté budou na této křižovatce střídavě umožňovat krojovaným projít a střídavě pouštět projíždějící auta ve směrech Kunovice - Staré Město a naopak. V pátek 6. 9. a v sobotu 7. 9. bude provoz  semaforů na hlavní křižovatce prodloužen do 24:00 hodin.

Od 6. 9. 2016 (odpoledne) do 8. 9. 2016 úplná uzavírka ul. Poštovní, Masarykova náměstí, ul. Nádražní 

7. 9. 2016 (od 6.00 h.) uzavírka ul. Vinohradské

Parkování

Pro návštěvníky, kteří nebudou mít jinou možnost dopravy než osobní automobil, doporučujeme k odstavení vozidla za 20,- Kč/den (zpoplatněny pouze pracovní dny a sobotní dopoledne) velkokapacitní parkoviště u vlakového nádraží ČD Jih a ČD Sever. Dále je možné využít parkoviště Na Stavidle, na Velehradské třídě (naproti autobusového nádraží) a na náměstí Míru (u kina Hvězda).

V krátké vzdálenosti od centra města i ul. Vinohradské je možné bezplatně parkovat na Studentském náměstí nebo na parkovišti u Zimního stadionu. U parkovišť přímo v centru města je třeba počítat s tím, že některá budou nepřístupná s ohledem na uzavírky komunikací a také s tím, že I. a II. parkovací zóna není určena pro dlouhodobé parkování.

Technické a ostatní údaje:

Internet zadarmo v centru města:

Masarykovo i Mariánské náměstí je pokryto veřejnou WiFi. Bezplatné připojení na internet je možné také na Kolejním nádvoří v bývalé jezuitské koleji. 

Úklid / odpady: Na svoz odpadkových košů bylo dohodnuto navýšení intenzity min. na 3x denně, dle potřeby (v rámci města probíhat monitoring situace, na případné problémy budeme operativně reagovat). Současně bude navýšen počet míst k ukládání odpadků o mobilní stojany s igelitovými pytli v rozsahu obdobném jak v minulých letech.

Počet prodejních a prezentačních stánků: cca 300 po celém městě, rozmístění na Masarykově nám. oproti předchozím letům změněno s ohledem na umístění pódia na straně náměstí u jezuitské koleje. 

Veřejné toalety: Dostatečné množství toalet po celém městě vč. přístaviště, průběžná údržba je zajištěna, umístění mobilních toalet: na Komenského náměstí za Redutou a v ul. Nádražní. Provozní doba veřejného WC na ul. Hradební bude prodloužena:

Pátek    07:00 – 22:00 hod.

Sobota  08:00 – 24:00 hod.

Neděle  08:00 – 18:00 hod.

Financování: Město Uherské Hradiště – 1,36 milion korun, Nadace Synot - 1 milion korun, Vinařský fond – 500 tis. korun, Zlínský kraj 300 tis. korun.