Uherské Hradiště je „Filmovou obcí“

IMG_2797.JPG Nejméně 25 míst v Uherském Hradišti se v minulosti stalo reáliemi pro natáčení filmů. A přibýt k nim brzy mohou další. Ve Zlínském kraji totiž vznikl unikátní projekt na podporu filmového průmyslu. Města, která jsou ochotna poskytovat štábům pro natáčení výhodnější podmínky, nově spojuje označení „Filmová obec“. Uherské Hradiště se spolu s dalšími 8 městy kraje nadšeně zapojilo.

Masarykovo náměstí v seriálu Slovácko sa nesúdí (1975), bývalá věznice ve Veliké příležitosti (1949), Mariánský sloup na Mariánském náměstí ve filmu Žert (1969), Palackého náměstí a nebo  sportovní základní škola v Sonátě pro Zrzku (1980), to jsou jen namátkou místa v Uherském Hradišti, která si filmaři v minulosti vytipovali pro své záběry a nechali v nich herce sehrát jednotlivé scény.

Filmové producenty čeká v rámci příprav natáčení vždy stejný úkol: zajistit zábory, svoz odpadu a spojit se s místními hasiči, policií a záchrannou službou. „Tak vznikla myšlenka tyto položky na jednotlivých úřadech předjednat a přístup do regionu tak filmařům ještě víc usnadnit,“ uvádí Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE, kde projekt Filmová obec vznikl. „Jednotlivé obce jsme požádali, aby výše zmíněné položky poskytovaly filmařům bezplatně nebo s největším možným přispěním. Města, která s touto spoluprací souhlasí, oceňujeme právě udělením značky Filmová obec,“ vysvětlila Hladká.

Město Uherské Hradiště takovou aktivitu vítá a hrdě se mezi filmové obce hlásí. „Jsme proslulí jak historickými reáliemi, tak také jako město kultury. Filmový průmysl nemůže stát bokem a má-li se srdce Slovácka – Uherské Hradiště stát pro filmaře zajímavým, nadšeně to přivítáme a vyjdeme jim vstříc. Hradišťané jsou velkými patrioty a nepochybně své město uvidí ve filmech rádi,“ vyjádřil se starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Projekt má být přínosem nejen pro filmaře, ale především pro samotná města. „Filmové obce jsou zviditelňovány a přednostně doporučovány filmařům k natáčení. Projevená vstřícnost se městům dále vrací např. možností sjednat si se štáby mediální spolupráci, podívat se na plac, pořídit pro propagaci města fotografie z natáčení nebo získat poděkování v titulcích. Vše je jen o domluvě, která musí každému projektu předcházet,“ nabídl  Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu, který je zřizovatelem filmové kanceláře.

af01.jpg

                                                Josef Somr v ulici Josefa Stancla ve filmu Žert (zdroj ČSFD)

Označení ‚Filmová obec‘ používá k dnešnímu dni devět měst v kraji: Holešov, Kroměříž, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vsetín a Zlín. Svou účast zvažují i další obce.

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz