Uherské Hradiště má svého prvního letošního občánka

první občánek roku 2023 - kopie.jpg Každý rok je napjatě očekáván příchod prvního občánka města Uherského Hradiště. Na toho letošního jsme si po Novém roce 2023 museli počkat dokonce několik dnů. Je jím Andreas Lipčík z Mařatic.

I když maminka malého Andrease měla termín porodu 5. ledna, chlapeček se narodil až na Tři krále, v pátek 6. ledna. Vážil 3 900 g a měřil 52cm.

Maminka Dominika Dvořanová si péči porodníků v Uherskohradišké nemocnici a.s, kde se Andreasek narodil, moc pochvalovala. Porod do vody prý byl skvělý a zdravotnický personál nemocnice označila jako "dream team". Chlapeček se má čile k světu a dělá velkou radost oběma rodičům.

Prvního občánka města čeká nejen slavnostní přivítání na radnici, ale také dar 15 tisíc korun. Ostatní narozené děti s trvalým bydlištěm v Uherském Hradišti od města dostávají také finanční dar, a to 5 tisíc korun.  Rodiče, kteří mají zájem o poskytnutí finančního daru pro narozené dítě, případně o vítání občánků, musejí do 12 měsíců od narození dítěte doručit žádost, kterou lze získat na městském úřadu, nebo na webu města - více informací najdete zde.

V roce 2022 přišlo na svět v Uherskohradišťské nemocnici celkem 174 občánků města a celkový počet nových občánků byl 197.  Celkový počet narozených dětí v Uherskohradišťské nemocnici byl 1450 a další 2 porody byly v domácím prostředí. Z toho 7 x se narodila dvojčátka, na svět přišlo 739 chlapečků a 711 holčiček. Kromě běžných jmen se objevilo také několik méně obvyklých, patří k nim například Borek, Aáron, Marlene, Elli, Skarlet, Siňorita, Ábel, Zachary, Aurora či Valentina – Grace.

O rok dříve, v roce 2021, který byl pro nemocnici v počtu porodů rekordním, se narodilo 1 648 dětí. Celkový počet nových občánků byl 256, z toho 211 se jich narodilo v místní porodnici.

-JP-