Uherské Hradiště se připravuje na Letní filmovou školu 2018

atmosfera.jpg Pouhý jeden měsíc zbývá do zahájení Letní filmové školy 2018. Celé město se už na 44. ročník filmové přehlídky intenzivně připravuje. Letní filmová škola Uherské Hradiště letos proběhne v termínu 27. července až 5. srpna.

Festival letos očekává vzácné hosty. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová. Oba umělci převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

V letošním roce byla připravena nová programová koncepce LFŠ, jejímž záměrem bylo zjednodušení struktury festivalu k větší srozumitelnosti a atraktivitě. Výsledkem jsou 4 základní bloky, které jednoznačně ilustrují dramaturgické směřování festivalu, vycházejí z minulosti a reprezentují budoucnost. Těmito bloky jsou – HISTORIE, SOUČASNOST, ČESKO/SLOVENSKO a HOSTÉ. Každý z těchto bloků je provázán s odborným programem a každý obsahuje jasně definované programové sekce. Program LFŠ by měl být nový, svěží, logický a čitelný. Cílem je, aby si v něm divák našel svůj blok, svoji sekci i svůj film.

Nejen pro obyvatele Uherského Hradiště budou jistě velkým zážitkem úvodní a závěrečný koncert (D. Koller a B. Poláková), ale i dvě představení souboru Cirk La Putyka, který se věnuje žánru „nový cirkus“ a který v srdci Slovácka vystoupí vůbec poprvé.

Mimo svůj historický význam ve světě filmového umění festival Letní filmová škola výtečně doplňuje program tzv. Hradišťského kulturního léta.

„Letní filmová škola je pro město Uherské Hradiště výtečnou značkou a dělá nám skvělou reklamu. Cením si toho, že v Hradišti máme festival, na který přijíždějí filmoví odborníci a tvůrci z celého světa. Stejně tak se na ni sjíždějí návštěvníci a fanoušci z celé republiky i okolních států. A nejvíc mě těší, že se rok od roku rozšiřuje doprovodný program pro Hradišťany. Večer se prostě vypraví na film, koncert nebo divadlo na náměstí či do parku nebo si jen tak užívají pohodové atmosféry festivalu,“  uvedl Stanislav Blaha, starosta města Uherského Hradiště.

Město Uherské Hradiště je hlavním partnerem Letní filmové školy. Festivalu přispívá jak finančně (letos 2,5 milionu korun), tak jej také podporuje tím, aby celá přehlídka měla ve městě odpovídající zázemí a servis. Město umožňuje užívat AČFK každoročně v době konání filmové školy sály či prostory vhodné pro promítání filmů, prostory určené pro organizační zajištění filmové školy a technická zařízení. Také umožňuje bezplatně (mimo provozní náklady) ubytování pro účastníky filmové školy ve stanech na zelených plochách města, poskytuje ubytování pro účastníky filmové školy v tělocvičnách a třídách základních škol.

„Podobně jako v předchozích letech je v průběhu LFŠ samozřejmě tlak na potřeby úklidu města a na bezpečnost návštěvníků vyšší než v běžných dnech, nicméně organizace LFŠ a koordinace spolupráce mezi městem a organizátory je léty prověřená a prakticky bezproblémová. Chceme, aby se zde lidé cítili dobře a užili si unikátní atmosféru, kterou naleznou jen a pouze na filmové škole, “ přál si starosta Blaha

Podrobné informace o stavu příprav jsou aktuálně zveřejňovány na www.lfs.cz   Akreditace na 44. Letní filmovou školu Uherské Hradiště spustili organizátoři ve čtvrtek 3. května.

letni_kino_foto_marek_malusek.jpg

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz