Uherské Hradiště v předvánočním čase

Vánoce Uherské Hradiště Jako každý rok, také letos přinese předvánoční atmosféru do města vánoční výzdoba, chystá se slavnostní rozsvěcení vánočního stromečku s videomappingem, Mikuláš a andělé na chůdách, vánoční jarmark, bohatý kulturní program a množství akcí, které lidem umožní prožít adventní a vánoční čas tak, jak by si přáli.

Historické centrum města i jednotlivé místní části prozáří vánoční výzdoba, bez které si již Vánoce ve městě umí představit jen málokdo. Rozzářené náměstí i světélkující převěsy v ulicích dokreslují atmosféru adventního času a milují je děti i dospělí.  Současnou výzdobu město pořídilo před 7 lety a několikrát ji rozšířilo o nové prvky.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Samotné rozsvěcení vánočního stromu s videomappingem chystá město na 25. listopadu. Od 16.00 bude na náměstí hrát skupina Eremy, těšit se můžete na trumpetové trio ZUŠ Uherské Hradiště nebo na tematickou projekci dětských kreseb Zimní čas. Vyvrcholením podvečera bude samotné rozsvícení vánočního stromu. Tomu bude předcházet videomapping v 17 hodin a v průběhu podvečera bude možné zhlédnout projekci na kostel ještě jedenkrát.

V tentýž den, tedy v pátek 25. listopadu se nejen rozsvítí vánoční výzdoba, ale začne také takzvaný Malý jarmark, tedy prodej občerstvení v dřevěných stáncích na náměstí, který potrvá celý prosinec a skončí až 1. ledna.


11_rozsveceni2.jpg


Vánoční strom v nové podobě

Barvami a světélky zářící vánoční strom i výzdoba bude přinášet radost obyvatelům i návštěvníkům města po celý advent, Vánoce a přes Nový rok. 

Hlavní vánoční strom, který vždy o Vánocích dominuje Masarykovu náměstí, se letos obleče do zcela nového kabátu. Původní výzdobu nahradí nové a moderní prvky, které vynikají jak po setmění, tak také ve dne. Předchozí ozdoby využije město pro výzdobu vánočního stromu v místní části Míkovice.  

Letos byl pro roli vánočního stromu zvolen stříbrný smrk ze Starého Města, kde by musel být pokácen kvůli plánované rekonstrukci ulice. Radost lidem bude dělat až do Nového roku, brzy poté začnou pracovníci smluvní firmy vánoční výzdobu odstrojovat.

Ozdobeny budou také další stromy ve městě. Kromě hlavního vánočního stromu na Masarykově náměstí se rozsvítí například živé vzrostlé jehličnany na Náměstí Míru, na Mariánském a Palackého náměstí či některé další stromy v místních částech.

Program pro všechny generace

V adventním čase na Masarykově náměstí proběhne na 46 hudebních produkcí.  Lákadlem bude koncert kapely Poutníci, brněnské kapely Hazafele, sboru Svatý Pluk či rock-folkového uskupení Huménečko. Nebudou chybět ani místní folklorní spolky a soubory, které pomohou navodit tu pravou vánoční atmosféru.

Pro děti

Nebeská družina v čele se svatým Mikulášem potěší děti v pondělí 5. prosince na Mikulášském reji, kdy hlavní bod programu proběhne na Masarykově náměstí v 17 hodin. Už od 15 hodin si čekání na příchod Mikuláše a jeho družiny budou děti moci zpestřit soutěžemi, koledováním s moderátorem Davidem Vacke, zpíváním koled a vánočních písní, jízdou na ponících, přítomností andělů na chůdách a dalšími překvapeními. Tradiční a oblíbená Ježíškova dílna se chystá na neděli 11. a pondělí 12. prosince. Na Masarykově náměstí bude stát také Ježíškova nebeská kancelář, ve které mohou děti psát svá přání pro Ježíška na nekonečný dopisní papír.

Velký vánoční jarmark

V čase adventu, pohody a setkávání chce asi každý zažít tu pravou předvánoční atmosféru, ale také potěšit své blízké. Těmto očekáváním je každoročně nakloněný Vánoční jarmark na Masarykově náměstí.

Tato tradiční předvánoční akce proběhne v rozmezí 10. až 22. prosince. Vánoční jarmark, během něhož mohou návštěvníci navštívit na 150 stánků, nabídne nejen občerstvení, vánoční zboží či tradiční rukodělné výrobky, ale v kulturních programech, které budou lemovat průběh celého jarmarku, vystoupí folklorní soubory, hudební uskupení nejrůznějších žánrů i děti z místních škol. V dopoledních hodinách bude povětšinou znít reprodukovaná hudba, především koledy.

Plakát: 12_vanocni jarmark A3.pdf, soubor typu pdf, (5,35 MB)

Výtěžek sbírky připadne Petrklíči

Charitativně zaměřenou veřejnou sbírku pořádá město každým rokem v předvánočním období již od roku 2003. Peníze, které se ve sbírce vyberou, jsou již tradičně předány některému ze sociálních zařízení či spolku nebo organizaci, které pečují o děti a mládež. V letošním roce se sbírka koná pro PETRKLÍČ, o.p.s., Azylový dům pro ženy a matky s dětmi. Sbírku město zahájí 25. listopadu a přispívat do ní budou moci občané i návštěvníci města až do 28. prosince. Pokladnička bude již tradičně umístěna na Masarykově náměstí u dřevěného betlému. Výtěžek ze sbírky chce Perklíč využít k výmalbě a vybavení místnosti, která slouží jako krizové lůžko.

Brusle připravit!

Také letos bude v Uherském Hradišti možné bruslit na umělém kluzišti, které zájemci najdou na místě bývalého skateparku vedle Sportovní haly. Zabruslit si bude možné denně (s výjimkou 24. - 25. 12. 2022 a 1. 1. 2023) od 10.00 do 18.00 hodin.

Plakát: BRUSLENÍ_2022.pdf, soubor typu pdf, (3,83 MB)

Dárky ze Srdce Slovácka

Město Uherské Hradiště ve spolupráci s městským informačním centrem v letošním roce připravilo řadu dárků, které jistě potěší obdarované. V hradišťském íčku v jezuitské koleji na Masarykově náměstí je možné zakoupit stylové balíčky, které obsahují předměty z nové brandové kolekce s motivem Uherského Hradiště. Již nyní je možno vybrat si z již připravených dárkových balení anebo si balíček nechat naplnit dle svých přání a představ. Využít při tom můžete třeba nové hrníčky, čaje, zvonečky, trička, kvalitní čokolády a mnoho dalšího.


Dárky.JPG


K zakoupení je také nová kniha Toulky městem Uherské Hradiště, stříbrné šperky ve tvaru Srdce Slovácka či modrotiskové šátky a ubrusy, které jsou k dispozici v limitované edici díky raznici z roku 1957, kterou se letos podařilo objevit a zrenovovat v modrotiskové dílně ve Strážnici. A na prosinec jsou připravena ještě další dárková překvapení.

Praha má Hradčany, Uherské Hradiště zase Hradišťany!

Originální vystřihovánky s názvem Hradišťany město představilo v loňském roce. Panoráma vytvořené z různých míst v Srdci Slovácka, které je určeno k vystřižení a nalepení na okna, se vloni setkalo s nebývalým úspěchem.

Stáhnout do počítače a vytisknout si je můžete i v letos. Vytisknout se dají na obyčejný papír na jakékoliv domácí tiskárně, a to buď jen vybrané budovy anebo celý komplet, který je připraven na 25 listech formátu A4. Pak už jen stačí Hradišťany vystřihnout a nalepit na okna třeba průsvitnou lepicí páskou. A kdo chce, může si je po vystřižení zalaminovat a mít je tak připravené i na další roky.

Vytištěné Hradišťany lze také zakoupit v Městském informačním centru na Masarykově náměstí.

Hradišťany si můžete stáhnout zde.

Nevíte, kdy co bude? Napoví brožurka

Máte-li zájem o komplexní přehled předvánočních a vánočních koncertů, vystoupení, divadelních či filmových představení, výstav a dalších akcí v Uherském Hradišti, naleznete jej v brožuře Čas Vánoc 2022.

Ke stažení ve formátu PDF zde: BROŽURA_VÁNOCE 2022.pdf, soubor typu pdf, (6,61 MB)

-JP-